Sakatat fiyatları eti solladı…

0
5010

EKONOMİ

Sakatat fiyatları eti solladı… ‘Fiyatı gören kaçıyor’

“1 kilo kuzu ciğer, 1 kilo kuzu etin fiyatını geçti.”

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı, sakatatın kilo fiyatının, etin kilo fiyatını geçtiğini belirterek, “1 kilo kuzu ciğer, 1 kilo kuzu etin fiyatını geçti.” diye konuştu..
Sakatat fiyatları eti solladı…

Sakatatın kilo fiyatının, etin kilo fiyatını geçtiğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı,“1 kilo kuzu ciğer, 1 kilo kuzu etin fiyatını geçti. Eskiden yüzüne bakılmazdı sakatatın, şimdilerde etten pahalı” dedi.

Kent merkezinde 45 yıldır sakatat satışı yapan esnaf Ali Kıraç, “3’te 1 müşterimiz fiyatı görünce geri dönüyor. Fiyatlar daha artacak” açıklamasında bulundu.

Sakatatın fiyatında da ciddi oranda artış yaşandı
Fiyatı yüksek bulan bazı yurttaşların almaktan vazgeçtiği sakatatın fiyatının daha da artacağı belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı, etin fiyatının yükselmesinin, Et ve Süt Kurumu’nun müdahalesiyle  durdurulduğunu söyledi.Sektör oluşturucuları kırmızı et fiyatındaki artış sonrası sakatatın fiyatında da ciddi oranda artış oranları yaşandığını sürekli ifade ediyorlar.

Ayrıca canlı hayvan ithalatıyla fiyat artışının önüne geçildiğini belirten Yardımcı, kasapların satışının da düştüğünü, spekülatörlerin piyasaya zarar verdiğini kaydetti. Et ve canlı hayvan ithalatına kasapların karşı çıktığını da belirten Yardımcı, “Aile işletmeleri genişletilmeli. Avrupa neden bize ucuza et veriyor? Eskiden savaş silahla oluyordu şimdi ekonomiyle. Besiciler bitiriliyor bu şekilde” dedi.

Ciğer şu anda etle yarışıyor.

Sakatatın özellikle kış mevsiminde ilgi gördüğünü, vatandaşın daha çok işkembe, kelle, ciğer satın aldığını belirten Yardımcı, “Hayvan kesiminin çok olduğu önceki yıllarda sakatat bu kadar pahalı değildi. Bu aralar kesimler de durdu. Arz- talep dengesi de bozulduğu için fiyatlar arttı. Ciğer şu anda etle yarışıyor. Kuzu ciğeri, kuzu etinden pahalı. 330-350 lira arası dana ciğeri, 450-500 lira civarı kuzu ciğeri. 1 kilo kıyma 400, 1 kilo kuşbaşı 440 lira. Kuzu eti 370 lira” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz