Sentetik gıdayı İtalya’dan yasaklama adımı…

0
108
İtalya’dan, sentetik gıdayı geçit yok..

Yapay Et de Dahil Sentetiğine Yasaklama..

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, farklı konularda önemli kararlar aldı.
Sentetik gıdayı İtalya'dan yasaklama adımı...

İtalya’da hükümet, yapay et de dahil olmak üzere sentetik gıda üretilmesini ve pazarlanmasını yasaklamak üzere harekete geçti. Bu kapsamda hükümet tarafından yasa tasarısı hazırlandı.


İtalya Başbakanı Giorgia Meloni başkanlığında salı akşamı toplanan bakanlar kurulu, farklı konularda önemli kararlar aldı.

‘Yapay et de dahil sentetik gıda üretimi ve pazarlanması yasaklansın’ tasarısı


Buna göre, bakanlar kurulu, yapay et de dahil olmak üzere sentetik gıda ile yem üretimini ve aynı zamanda pazarlanmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Hükümet, tasarının yasalaşması için parlamentonun alt ve üst kanadının onayını arayacak.

Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Sentetik gıda ile sosyal adaletsizlik riski vardır”
“Zenginlerin iyi beslendiği, yoksulların yemediği bir toplumda sentetik gıda ile sosyal adaletsizlik riski vardır. Burada, zulümcü bir tutumdan ziyade güçlü bir koruma arzusu söz konusu.”


Tasarı yasalaşırsa mevzuata aykırı davranan 60 bin euroya kadar cezalandırılacak
Sağlık Bakanı Orazi Schillaci de hazırladıkları yasa tasarısını savunarak, “Bu tedbir esasına dayalı bir yasadır çünkü günümüzde sentetik gıdaların etkilerine dair bilimsel bir çalışma yok.” diye konuştu.
Sentetik gıdayı İtalya'dan yasaklama adımı...Gıda-tarım kültürlerine sahip çıktıklar..

Schillaci, bu yasa tasarısıyla vatandaşlarının sağlığını en üst düzeyde koruduklarını ve Akdeniz diyetine dayanan gıda-tarım kültürlerine sahip çıktıklarını belirtti.

Hükümetin parlamentonun onayına sunacağı yasa tasarısının yasalaşması halinde mevzuata aykırı hareket edenlere 60 bin euroya kadar para cezası uygulanması öngörülüyor.

Bakanlar kurulu, ayrıca aile ve işletmeleri yüksek enerji faturalarından korumak maksatlı 4,9 milyar avroluk kaynak tahsis edilmesini de onayladı.
Sentetik gıdayı İtalya'dan yasaklama adımı...“Bu düzenlemeyi çiftçilerimizle kutlamazsak olmaz”


Bu arada, Başbakan Meloni kabinenin ardından başbakanlık sarayı Chigi yakınlarında toplanan İtalya Ziraatçıler Derneği (Coldiretti) üyeleriyle görüştü. Sentetik gıdanın yasaklanmasını savunan ve isteyen Coldiretti üyeleri Başbakan Meloni’ye teşekkür ederken, Meloni de “İtalya’nın mükemmelliğini aynı zamanda tüketiciyi de koruyan bu düzenlemeyi çiftçilerimizle kutlamazsak olmaz.” dedi.

Öte yandan, sağ koalisyon iktidarının büyük ortağı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) hafta başında parlamentonun üst kanadı Senato’ya anoreksiya ve blumiya yeme bozukluklarını sosyal medyada teşvik edenlere yönelik farklı para ve hapis cezası öngören yasa tasarısı sundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz