TARIM-Hayvancılık için verilen hibe destekleri

0
28

Tarım ve Orman Bakanlığı bulunduğumuz 2020 yılında da vermiş olduğu yardımları sürdürüyor. Hayvancılık ve tarım işlerini yapmak isteyen kişilere devlet tarafından bir yardım sunulmakta ve kişinin bu yardımdan yararlanmak için bazı şartları yerine getirmesi gerekmekte.

Bakanlık tarafından verilen 2020 yılında da sürdürülen bu desteğin alınabilmesi için nelerin yerine getirilmesi gerektiği haberimizde. Tarım ve hayvancılık 2020 hibe destekleri Devlet küçükbaş hayvancılıktan arıcılığa kadar her üreticiye yardımlarını yapmaktadır. Tarım yapmak için gereken ürün çeşitlerinde kullanılabilecek aletlere varana dek tüm konu hakkında hibe yardımı yapılmaktadır.

Tarım Bakanlığının geçtiğimiz yıl vermiş olduğu hib destek yardım parasını bu sene de vermeye devam etmesi düşünülüyor. Hayvancılık için verilen hibe destekleri Küçükbaş’tan tavuk yetiştiriciliği ve arıcılığa kadar tüm hayvancılık işleri ile uğraşan kişilere bankalar kredi desteği sunmaktadır.

Ziraatbank, Şekerbank, Halkbank tarzındaki çoğu banka düşük faiz oranına sahip uzun süren vadeli kredi imkanı sunmakta. Ancak bu kredilerin dışında devletin faiz oranı bulunmayan kredi türü vardır.

Hayvancılık işine girmek ancak bir sermayesi bulunmayan kişilere bu işi yapabilmesi adına geçtğimiz yıl bir hibe yardımı yapılmıştı. Bu yardımların içerisinde bulunduğumuz 2020 yılında da sürdürülmesi beklenmekte.

Hayvancılık işi için sağlanan hibe destekleri şu şekildedir:

Büyükbaş/küçükbaş ahır ve ağıl projeleri Kültür balıkçılığı sabit yatırımları

Sürü yönetim Sistemleri/Sağım sistemleri

Süt soğutma tankı ve ekipmanları

Yem ezme makinesi/Yem karma makinesi Yatak durak demir seti/ hayvan yatağı Padok demir seti/Yem kilit seti Hayvan fırça/ kaşıyıcıları/ havalandırma fanı

Hayvan tratayı/tarısı Buzağı kulübesi/ yemlikleri

Kaba yem depoları Et ve et ürünleri işlenmesi ve pazarlanması için tesis Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi için tesisi Tavuk yetiştiriciliği sabit yatırımları Hayvancılık destekleri Buzağı desteği: 81 il için uygulanan bir destek türüdür.
TARIM-Hayvancılık için verilen hibe destekleri

BUZAĞI DESTEĞİ

Normal buzağılar çeşitleri için hayvan başına 350 TL, soykütüğü işlemleri tamamlanmış olan buzağılar için 500 TL, döl kontrollü buzağılar için de ek olarak 50 TL yardım verilmektedir.

Ancak bu yardımların verilmesi için kişinin bazı şartları yerine getirmesi gerekli. Buzağının bakanlığın düzenlemiş olduğunu tarihler aralığında hayata gelmiş olması ve doğduğu yerde kaydının yaptırılması gerekmekte.

İşletme sahibi, buzağılarının küpelerini takmalı ve 1. Ve 2. Dönem’de takvimde düzenlenen tarihe kadar Türkvet ve E-ıslah sitelerinde kayıtlarınının gözükmesi lazımdır.

Buzağılar doğmuş oldukları işletmeler içerisinde en az 120 gün kalmış olması gerekmektedir.

Ayrıca buzağıların tüm aşılarının tamamlanmış ve sistem üzerinde mevcut kaydının gözükmesi gerekmekte. Birinci dönem içerisinde buzağılarının kayıtlarını oluşturabilirler. Yardımdan yararlanabilecek kişilerin başvuruda bulunacağı yerler; Soykütüğüne kayıtlı şahıslar damızlık sığır yetiştiricileri

Birliğinden Kooperatif kayıtlı üyeler, üyesi bulundukları üst birliklerden Diğer birlik üyeleri üyesi oldukları ve destek almak istedikleri birliklerden Hiçbir şekilde bir yere üyeliği bulunmayanlar, bulundukları İl veya İlçe Müdürlüklerine şahsi olarak dilekçeler bırakarak başvuru yapabilirler.

Koyun ve keçi desteği: Koyun ve keçiler için verilen destek her hayvana 25 TL’dir. Eskiden oluşturulan tebliğe göre 15-90 aylığa varana kadar destekler sağlanırken yeni düzenlenen tebliğde koyun ve keçi hayvanları için bu destek süreleri 15-120 aya yükseltilmişti.

Başvurular, kişinin üyesi olan İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliklerine uygulanacaktır. Anaç koyun keçi: 80 ilde 196.116 yetiştiriciye 580 milyon TL ödeme 27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonra yatırılacak Süt primi: İnek, manda, keçi tarzında tüm hayvanların sütlerinin soğuk bir durumda olana dek yapılan işlemler içni devlet, süt primi desteği sunmaktadır. Süt primi için sağlanan destekler ve miktarları Bakanlık belirler.

İpek böceği: İpek böceği üreticilerinin kutu şeklinde sattığı tohumları için 70-75 TL arasında bir yardım, yaş kozaya göre ise tane başına 50-55 TL miktarlarında bir hibe yardımı yapılmaktadır. Yaptıkları bu işler için hibe yardımı almak isteyen kişilerin belirli şartlar içerisinde, bağlı olunan İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuruarak veya yazılı bir dilekçe ile birlikte uaştırılması gerekmektedir.

Başvurular Genel Müdürlük tarafından gerçekleştirilen uygulama rehberinde belirtilen ve sadece gerçekleştirdiği yıl içinde geçerli olacak. Arıcılık: Arıcılık işiyle uğraşmak isteyen kişiler, arılı kovanın bir tanesine 10 TL, her ana arıya ise 15 TL, damızlık ana arının tane ücreti olarak 40 TL şeklinde verilir.

Yetiştiricilerin öğrenmesi gereken şey ise hibe desteğinden yararlanabilmek için 3 yıl süre boyunca arıcılık işlerini sürdürmeleri şarttır.

KAYNAK:HaberPort

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz