Tarım Makineleri Destekleri Nelerdir? Kimler Alabilir?

0
12

Ürününü uzun süre ve birçok emek vererek işleyen, toplayan ve satan çiftçi bir yıllık emeğinin karşılılığını hem kısıtlı olarak hem de ancak malı satıldıktan uzun süre sonra alabiliyor.

İşte bu noktada devlet çiftçi ve hayvancılar için devlet destekli tarım makinaları programlarını başlatmış durumda. Bu projeler sayesinde çiftçiler istedikleri makinalara hem uygun şartlar ile sahip oluyor hem de bu makinaların alı konusunda ciddi bir finansman yükünden kurtulmuş oluyorlar.

Devletin Tarım Makineleri Destekleri Nelerdir?

Devlet tarafından tarım makineleri için çiftçilere sağlanan desteği kapsamı bilindiğinin aksine sadece traktör alımlarını kapsamıyor. Devlet bunun dışında tarımsal üretimde kullanılan bir çok ekipman ve makinaya hatta pek az bilinse de ilaçlama için kullanılacak hava araçlarına bile destek verebiliyor. Devletin alım için çiftçileri desteklediği başlıca tarımsal makine çeşitleri şunlar:

 • Traktör alımı için sağlanan destekler,
 • Sulama ekipmanları ve motorları için sağlanan destekler,
 • İlaçlama ekipmanları için sağlanan destekler,
 • Güneş ve rüzgar enerjisi donanımları için sağlanan destekler,
 • Traktör arkasına takılan her tür biçme, kesme veya ekme donanımı için sağlanan destekler.

Tarım Makineleri Destekleri Nelerdir? Kimler Alabilir?

Devlet Destekli Tarım Makinası Kimler Alabilir?

Kimlerin devletten tarım makineleri alımları için destek alabileceği konusunda genel olarak ilk aranan şart çiftçi olmak veya tarımla uğraşmak üzere bir tesis kuruyor olmak. Dolayısıyla hem mevcut tarımsal ürün üreticileri hem de potansiyel üreticiler bu desteklerden farklı oranlarda da olsa faydalanabiliyor. Devlet destekli tarım makinaları alacak kişilerin alacağı makinenin gerçekten meşgul olduğu işle ilgili olması önemli.

Devlet Destekli Tarım Makinası Alma Şartları Nelerdir?

Devletten destek alarak tarım makinesi almak için gerekli koşullar şu şekildedir:

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • Alınacak makine ve donanım ile ilgili destek veren kurumca belirlenen ve istenen sayıda üreticiden fiyat teklifi almış olmak ve şartları sağlayan en uygun fiyatlı kurumdan söz konusu makineyi almak,
 • Alınacak destek kredi niteliğinde ise gerekirse teminat gösterebilmek,
 • Destek hibe niteliğinde ise o aman desteği veren kurumun zorunlu tuttuğu eğitim programlarını bitirip sertifika almak,
 • Çiftçi belgesine sahip olmak,
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren bir tarım işletmesi ise son üç yıla ait bilançoları gösterebilmek,
 • Makineleri amacı dışında kullanmayacak veya kiraya vermeyecek olmak.
 • Tarım Makineleri Destekleri Nelerdir? Kimler Alabilir?

Devlet Destekli Tarım Makinası Tutarı Nedir?

Tarım makinesi almak isteyenlerin devletten alınabilecek destek miktarı 2019 yılında aşağıdaki gibi:

 • KOSGEB tarafından tarımsal makine alımları için 50.000 TL’ye kadar ve alınacak makinanın %50’sini geçmeyecek şekilde destek sağlanıyor.
 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı çiftçilere tarımsal makine alımları için 30.000 TL hibe desteği veriyor.
 • Ziraat Bankası çiftçi belgesi olanlara 100.000 TL ve kredi özelliğinde destek sağlıyor.

Tarım Makineleri Destekleri Nelerdir? Kimler Alabilir?

Devlet Destekli Tarım Makinası Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Hangi kurumlardan devlet destekli tarım makinesi alınabilir diye sorulursa karşımıza şu kurumlar çıkıyor.

 • KOSGEB tarafından oluşturulmuş devlet destekli tarım makinaları yardımları,
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulmuş devlet destekli tarım makinaları yardımları,
 • Tarımsal kredi kooperatiflerince hazırlanan kredi destek programları,
 • Özel bankalarca çiftçilere traktör kredisi vb. adlar altında verilen uygun vade veya faizli krediler,
 • Ziraat Bankası tarafından başlatılan faizsiz veya indirimli faizli devlet destekli traktör kredisi programı.

Kaynak: Kamuilanlari.com

 

Traktör Kredisi Hesaplama 2020 Ziraat Bankası Başvuru Şartları

Ziraat Bankası traktör kredisi hesaplama aracı vatandaşların hizmetine sunuldu. Çiftçileri desteklemek ve tarımda ki verimliliğin artması için gerçekleştirilen projeler kapsamında sıfır ve ikinci el traktör kredisi 2020 yılında da Ziraat Bankası tarafından kredilendiriliyor

Otomotiv sektöründeki artış traktör fiyatlarına da yansıdı. New Holland, Massey Class, Fendt, Erkunt Uzal, NH, Tümosan gibi markaların fiyatlarının iyice yükselmesiyle çiftçiler traktör kredisi için araştırmalara başladı. Sıfır veya ikinci el traktörler için Ziraat Bankası tarafından düzenlenen traktör kredisi hesaplama aracı çiftçilerin hizmetine sunuldu. Alacakları traktör için kredi başvurusu, kredi başvuru şartları, traktör kredisi için gerekli olan evrakları merak eden çiftçilerimiz için tüm detayları bu yazımızın içinde topladık.

TRAKTÖR KREDİSİ 2020

Ziraat Bankası ‘Ekipman Desteği’ başlığı altında traktör kredisi kampanyasını çiftçilere duyurdu. Hayvansal, bitkisel ve su ürünleri üretimi / avcılığı konularında tarımsal faaliyet gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişiler faaliyet alanlarında kullanacaklar araçlar için ekipman kredisi kullanabilirler. Bu kapsamda tarımsal alet ve makine alımına yönelik ihtiyaç kredisi hizmetleri sunulmaktadır. Son yıllarda mazot fiyatlarında ki artış, ürün verimliliğinin düşmesi Türkiye’yi tarımda geri planda bırakmış, ihtal ürün sayısı oldukça artmıştı. Hükümet tarafından alınan tedbirlerden biri de çiftçileri desteklemek konusunda oldu. Ziraat bankası yeni düzenlemiş olduğu traktör kredisi kampanyasıyla çiftçilerin yanında!

Tarımsal alanda faaliyet gösteren işletmelerin faaliyet alanlarıyla ilgili olmak üzere traktör, biçerdöver ve diğer hasat makineleri (pamuk, zeytin, patates, badem, meyve hasat / toplama makineleri vb.); çayır biçme, balya, silaj, süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, yem karma makinesi, pulluk, kültivatör, patoz, mibzer, suluk, yemlik, balık bulucu cihaz, vb. gibi araçların satın alımına yönelik kredi kullanılması uygun görülmüştür.

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada tarımsal faaliyet gösteren kişilerin kullanım amacına yönelik olma şartıyla satın alacakları sıfır veya ikinci el tüm traktör ve tarım makinelerinin kredi imkanından yararlanabileceği belirtilmiştir.

Orman Bakanlığı’nın Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle ilgili 2000/37 sayılı Tebliği gereğince “Zirai Kredilendirme Belgesi” olan gerçek veya tüzel kişiler bu haktan yararlanabilirler.

Çiftçileri destekleme amaçlı oluşturulan traktör kredisi kampanyasının en güzel yanı, kullandığınız kredi vade sonuna kadar sabit faiz oranlarını korur. Kredi ödemenizin sonuna kadar herhangi bir faiz oranı değişikliği yaşanmaz.

Tarım Makineleri Destekleri Nelerdir? Kimler Alabilir?

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları

Traktör kredisi faiz oranları tüm çiftçilerimiz için merak konusu. Çiftçileri destekleme amaçlı oluşuturlan bu kampanya da sadece 2020 yılına özel olmak üzere 250.000 liraya kadar %25 faiz desteklemesi ile yıllık %6 faiz oranıyla traktör kredisi kullanabilirsiniz. Faiz oranları diğer bankalarda senelik yaklaşık %14 olarak hesaplanmıştır. Ziraat Bankası’nın sadece 2020 yılına özel düzenlemiş olduğu çiftçi destek kredileri kapsamında düzenlenen traktör kredisine başvuru yapmak istiyorsanız bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu hususta çeşitli kriterler olsa da, temiz bir kredi siciline ve yüksek kredi notuna sahip olmanız kredinizin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Ziraat Bankası Traktör Başvuru İçin Gerekli Olan Evraklar

Ziraat Bankası düzenlemiş olduğu traktör kredisi kampanyasında 60 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Kredi faiz oranları ise diğer bankalara göre neredeyse yarı yarıya diyebiliriz. Peki traktör kredisine kimler başvurabilir? Şimdi başvuru için gerekli olan evrakları birlikte inceleyelim:

Öncelikle krediye başvuru yapabilmeniz için çiftçilik veya hayvancılıkla ile uğraştığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için tüm bankalar sizden ÇKS belgesi talep eder. Belgenizin geçerlilik tarihini E-Devlet platformu üzerinden sorgulayabilir, çıktısını alabilirsiniz.

Traktör kredisine başvuracak çiftçiler için Ziraat Bankası tarafından iki tane kefil talep edilir.

Başvuruyu tamamlayabilmek için devlet dairelerine herhangi bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bu hususta vergi dairesinden Borcu Yoktur Yazısı alınması gerekmektedir.

Tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası’da kredi başvurusu yaptığınız da ilk olarak kredi notunuzu incelemektedir. TC kimlik numaranızdan sorgulanan kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir. Ortalama 1100 puanlık bir kredi notu bu krediyi almanız için yeterlidir diyebiliriz.

Banka tarafından adres bilgilerinizin teyit edilmesi amacıyla üzerinize kayıtlı fatura talep edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak alınacak traktör sıfır model ise faturası, ikinci el ise ruhsat belgesi Ziraat Bankası tarafından talep edilir.

TRAKTÖR KREDİSİ HESAPLAMA

Ziraat Bankası traktör kredisi kullanmak isteyen kişiler için banka 60 ay vade 250 bin lira üst limit seçenekleri sunmaktadır. Belirtmek gerekir ki, kredi başvurunuzda sıfır traktör alırsanız fatura, ikinci el alımlarla kasko üzerinden bedel hesaplaması yapılır. Ziraat Bankası traktör kredisi kullanacak kişiler için araç bedelinin %75 oranda kredi desteği sunmaktadır. Örneğin 100 bin liralık bir traktör aldığınızda banka size 75 bin liralık kredi imkanı sunmaktadır. Daha öncelerde de belirttiğimiz üzere Ziraat Bankası traktör kredisi hesaplama vade sayısı ve kredi oranlarına göre farklı faiz oranları hesaplamaktadır. Bu yüzden güncel faiz oranları hakkında bilgi almak için en yakın şubeye gidebilir, Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ziraat Bankası traktör kredisi başvurusu yapmak için mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi ortamlardan başvuru kabul edilmemektedir. Yukarı da belirtilen gerekli evraklarınızı topladıktan sonra en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.KAYNAK:haberkredi.net

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz