Tarım ve Hayvancılıkta Virüs – Tehlikeler ve Tedbirler sorgulanmış..!

0
49
ORTA Doğu Teknik Üniversitesi GIDA Laboratuvarı
(SoyerLab),http://soyerlab.fde.metu.edu.tr/ sitesinde yayınlanan ”Tarım ve Hayvancılıkta Virüs – Tehlikeler ve Tedbirler” ile ”Tarım ve Hayvancılık özelinde ne gibi tehlikeler var, hangi tedbirler alınabilir?” konu başlıklı yazıda Tarım ve Hayvancılıkta Virüs – Tehlikeler ve Tedbirler sorgulanmış..
İlginizi çekeceğine inandığım ve meraklı sorularınıza var olan cevapları ile yararlı olacağına inandığım yazının geneli şu şekilde sürdürülüyor:
Tarım ve hayvancılık bir ülkenin gıda güvencesini sağlamak için en önemli iki unsurdur. Pandemi gibi kriz zamanlarında bile tarım ve hayvancılık 7/24 devam etmek zorundadır. Tarlaların vaktinde ekilememesi veya bir ineğin zamanında sağılamamasının sonuçları yıkıcı olabilir.
Bu yüzden tarım sektörünün kriz yönetim planlarına sahip olması gerekmektedir. Mesela işçilerin yarısı gelemeyecek durumda olursa ne yapılacaktır?
Komşu çiftliklerin kaynakları nelerdir ve kriz anında bunların kullanımı mümkün müdür? Küçük işletmelerde yetkili kişinin geçici süre işten uzaklaşması gerekirse sorumlu kim olacaktır? Bu gibi sorularla kriz planları yapılmalı, üretimin akmaması için gerekli önlemler alınmalıdır
1. COVID-19 ve hayvanlar arasındaki ilişki nedir?
Cevap: SARS-CoV-1 ve MERS-CoV gibi koronavirüs ailesindeki diğer virüsler hakkında çok şey bilinmektedir. Bu tür virüslerin çoğunun hayvanlarda kökeni vardır. Bugüne kadar, hayvanların virüsü insanlara bulaştırabileceğine dair bir kanıt yoktur. Her zamanki tavsiyeye göre, hayvanlarla etkileşime girerken normal hijyenik en iyi uygulamalar önerilmektedir. Yanlış bilgilendirme sonucunda hayvanların refahının tehlikeye atılmaması önemlidir – bunun insan sağlığı ve geçim kaynakları üzerinde de istenmeyen sonuçları olabilir.
Bu noktada, COVID-19 yayılımının en yüksek riski insandan insana bulaşmadır. Bugüne kadar COVID-19 hastalarına ait 2 köpekte SARS-CoV-2 ve 1 kedide virüse rastlandıysa da insandan hayvana yaygın bir geçişi gösteren bulguya henüz rastlanmamıştır.
2. Hayvanlarla etkileşimin zararı olur mu? 
Cevap: Koronavirüsler hayvanlarda yaygın olarak görülen büyük bir virüs ailesidir. Nadiren insanlar bu virüslerle enfekte olur ve daha sonra başkalarına bulaştırabilir. Örneğin, SARS-CoV misk kedileriyle ve MERS-CoV tek hörgüçlü develer aracılığıyla insanlara bulaşmıştır. COVID-19’un olası hayvan kaynakları ise henüz doğrulanmamıştır.
Canlı hayvan pazarlarını ziyaret ederken kendinizi korumak için hayvanlarla ve hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan temastan kaçının. Her zaman gıda güvenliği uygulamalarını doğru yaptığınızdan emin olun – temizle, çiğ etlerle diğer gıdaları ayır, iyi pişir ve soğut. Çiğ et, süt veya hayvan organlarını, çiğ tüketilen gıdaları kontamine etmemek için ve çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünleri tüketmekten kaçının.
3. Hayvansal gıdaların tüketiminde sorun olur mu?
Cevap: Henüz COVID-19’un gıda veya gıda ambalajı ile bulaşabileceğini gösteren herhangi bir vakayla karşılaşılmamıştır. Ancak, yiyecekleri hazırlarken hijyen uygulamalarını takip etmek (elleri ve yüzeyleri sık sık yıkamak, çapraz bulaşmayı önlemek için çiğ etleri diğer gıdalardan ayırmak, gıdaları doğru sıcaklıkta pişirmek ve hemen soğutmak) her zaman önemlidir.
4. Pandeminin tedarik zincirine etkisi nedir, ne olacaktır?
Cevap: Gıda tedarik zinciri, üreticiler, tarımsal girdiler, nakliye, işleme tesisleri gibi organlardan oluşan karmaşık ve büyük bir ağdır. Virüs yayıldıkça ve vakalar arttıkça virüsün yayılmasını engellemek için alınacak önlemler de her geçen gün artmaktadır. Bu da küresel gıda sistemini önümüzdeki haftalarda ve aylarda zorlayacaktır. Küresel tahıl stokları yeterli seviyede ve buğday ve diğer başlıca temel gıdaların 2020’de tedariki için herhangi bir sorun görünmemektedir. Ancak, gıdaların nakliyesi ve hayvan yemi ve mezbahalara erişimin azalması nedeniyle pandemi sonucu hayvancılık sektörü zorluklar yaşamaktadır. Ek olarak, yolların kapatılması taze gıda tedarik zinciri için özellikle engelleyicidir ve bu zamanında yapılmayan sevkiyat sonucu artan gıda kaybı ve atık ile sonuçlanabilir. Nakliye kısıtlamaları ve karantina önlemleri, çiftçilerin pazarlara erişimini engelleyerek, üretkenlik kapasitelerini kısıtlayacak ve ürünlerini satmalarını engelleyecektir. Daha sonraki dönemlerde de özellikle işçilik açısından yüksek emek isteyen tarım ürünleri için işgücündeki yetersizlikten dolayı gıda üretimi ve işlenmesi üzerinde olumsuz etkiler görülebilir.
5. Pandemi gıda talebini nasıl etkileyecek? – FAO ( Gıda ve Tarım Örgütü)
Cevap: COVID-19 salgınının başlangıcında, gıda talebinde önemli bir artış olmuştur. Gıda talebi genellikle inelastiktir – yani gıda fiyatlarındaki yükseliş gıda talebinde çok fazla düşüşe neden olmamaktadır. Dolayısıyla, gıda talebinin genel tüketime etkisi muhtemelen sınırlı olacaktır. Ancak, et tüketiminde (her ne kadar bilimsel temeli olmasa da) hayvanların virüsün ev sahibi olabileceği korkusunun bir sonucu olarak ve meyve sebze gibi diğer yüksek değerli ürünlerde orantısız olarak daha büyük bir düşüş olasılığı vardır.
Bulaşma riski ile insanların gıda alışveriş düzenlerinde farklılıklar oluşabilir.  Marketlere daha az gitme, restorana daha az gitme, internet alışverişinde artış, daha sık evde yemek yapıp yeme gibi yeni alışkanlıklar oluşabilir. COVID-19’un yayılmasını önlemek için insanların hareketliliğini azaltmak için otoriteler tarafından önlemler alınmaktadır. Ancak bu önlemler, mevsimlik işçilerin dolaşımını etkileyeceğinden tarımsal ürün üretimini etkileyerek fiyatlarda küresel çapta etki yaratabilir.
 
KAYNAKÇA:Bu haberin 10 adet kaynakçası olup yazının kendisi http://soyerlab.fde.metu.edu.tr/ sitesinden alınmıştır..

Tarım ve hayvancılıkta diğer koronavirüs tedbirleri…

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım alanlarında, gıda üretimi sırasında ve hayvan üretim yerlerinde alınacak COVID-19 tedbirlerini de hastalığın baş göstermesi sebebiyle şu şekilde sıralamıştı:

Buna göre çalışma süresi boyunca asla sigara içilmeyecek, kümes girişinde dezenfektan bulundurulacak. Tarlaya gidilmeden önce eller mutlaka yıkanacak, tarımsal üretim sırasında sosyal mesafeye dikkat edilecek. Ekmeği teslim edenle para alışverişini yapan personel ayrılacak.

İŞTE AÇIKLANAN TEDBİRLER

 • Tarımsal faaliyet öncesi ya da mola sonrası eller 20 saniye boyunca yıkanacak.
 • Tarımsal üretim sırasında sosyal mesafeye dikkat edilecek.
 • Çalışma süresi boyunca asla sigara içilmeyecek.
 • Seralar, ahırlar, ağıllar sık sık havalandırılacak.
  HAYVAN TEMİZLİĞİ
 • Hayvanların temizliğine özen gösterilecek.
 • Alet ve ekipmanlar her kullanımdan sonra dezenfekte edilecek.
 • İş kıyafetleri, koruyucu eldiven ve maskelerin yanı sıra tabak, bardak ve havlu gibi eşyalar asla ortak kullanılmayacak.
 • Tarımsal üretim sırasında 2 metrelik sosyal mesafeye dikkat edilecek.
 • Tarım işletmelerinde, çalışan, tedarikçi ve bakanlık personeli dışındaki kişilerin tarlaya girişine izin verilmeyecek.
 • Tedbirler kaldırılana kadar insan yoğunluğunun olduğu yerlere gidilmeyecek.
  KÜMES GİRİŞİNE DEZENFEKTAN
 • Hayvancılık işletmelerinde daima özel kıyafetler giyilecek.
 • İşletmelerde dezenfektanlı ayak banyoları kullanılacak.
 • Kümes ve mezbahaların girişlerinde dezenfektan bulundurulacak.
 • Kümeslerin ve mezbahaların olduğu işletmelere girişte araçlar için dezenfektan havuzu oluşturulacak.
  MASKE KULLANILACAK
 • Gıda işletmelerinde her müşteriden sonra pos cihazı dezenfekte edilecek.
 • İşletme girişlerinde dezenfektanlı paspas bulundurulacak.
 • Çalışanlar mutlaka maske kullanacak.
 • Ekmek ve çeşitleri ile diğer unlu mamullerle hazır ambalajlı olarak tüketiciye sunulacak.
 • Unlu mamuller ya da ekmeği müşteriye teslim eden personel ile para alışverişini yapan personel farklı kişiler olacak.
 • Koronavirüs belirtisi gösteren personel çalıştırılmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz