TARIM ve ORMAN Bakanlığı ‘Koronavirüs Bilim Kurulu’ oluşturuldu!

0
7

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararlarla, bakanlık bünyesinde oluşturulan 9 kişiden oluşan ‘nun tavsiye ve önerileri doğrultusunda tarımın ‘Koronavirüs ‘ hayata geçiriliyor.

Çin’de ortaya çıkan ve Türkiye’de de ölümlere neden olan koronavirüs salgının ardından TARIM ve ORMAN Bakanlığı’nca da birçok tedbirler devreye sokuldu. Bu tedbirlerin büyük bölümü, bakanlık bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu’nun önerileri ile ele alınıyor artık.

Oluşturulan Tarım ve Orman Bakanlığı Bilim Kurulu’nda, 3’ü Veteriner Viroloji Ana Bilim Dalı’nda, 2’si Gıda Hijyeni ve Teknolojisi ve Veteriner Halk Sağlığı alanında uzman, 1’i Tıp Enfeksiyon Hastalıklarında profesör ve 3’ü çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olan 9 kişi YER ALIYOR.

TARIM ve ORMAN Bakanlığı 'Koronavirüs Bilim Kurulu' oluşturuldu!

Bu arada Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ‘Türkiye Evde Kalırken Gıda İşletmelerimiz Üretmeye, Hizmet Vermeye Devam Ediyor’ başlıklı kitapçıkta yer alan tedbirleri hayata geçirdi. Kitapçıkta, salgın sürecinde tarımda üretimin devam edebilmesi için alınan tedbirler yer aldı. ‘Gıda işletmecilerinin alması gereken önlemler’, ‘hayvancılık işletmelerinde koronavirüs önlemleri’, ‘gıda alışverişinde ve gıda hazırlamada koronavirüs tedbirleri’, ‘tarım işletmelerinde koronavirüs tedbirleri’ başlıkları altında sektörde hastalığın yayılmasını önlemeye ilişkin tedbirler maddeler halinde anlatıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, bu kurulun her hafta video konferansla bir araya geldiğini söylerken ”Tarım ve Orman Bakanlığı’na bu virüsle ilgili yansıyan konularda görüşlerimize başvuruluyor. Biz de bu konuda tavsiye ve görüşlerimizi veriyoruz.

Örneğin en son tüm gıda işletmelerine yönelik gıda işletmelerinde çalışan personellerin bu hastalıktan etkilenmemesi, işletmelerin ve tüketicilerin en az seviyede etkilenmesi için gerek marketlerde gerek birincil üretim olan ağıl, kümes, çiftlik ve tarlalarda ne gibi tedbirlerin alınmasıyla ilgili afiş ve broşür çalışmalarımız da oldu ve bu konuda bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdik. ” diye açıklamalarda da bulundu.

Ayrıca, Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz;  Türkiye’de kontrollü çalışmaları kapsamında çeşitli tedbirler alındığını da sözlerinde ifade ederek , “Bu tedbirler kapsamında da oluşturulan Bilim Kurulu’nun görüşleri dikkate alınıyor. Gıda üretimi çiftlikten sofraya kadar uzanan bir zincir ve sizin gıda üretim ve tedarik zinciriniz, bu zincirin en zayıf halkası kadar kuvvetli. Dolayısıyla burada tüm gıda sektörünün çalışır durumda olması gerekiyor ki birincil üretimden son tüketiciye kadar herhangi bir aksama olmasın.yaptığımız çalışmalar bu zincirin herhangi aşamasında bir aksama olmaması açısından yapılıyor” diye konuştu

Diğer yandan Prof. Dr. Ayaz Koronavirüs SÖZLERİNDE hastalık belirtesi gösteren enfekte kişilerin dışkısıyla atık suların çevreye saçılabildiğine dikkat çekerek ”Dolayısıyla fekal bulaşma olduğu takdirde de atık suda virüsün tespit edilmesi mümkün hale geliyor. Etkenin atık su arıtma tesislerinin girişinde ve çıkışında araştırılması özellikle belirli bölgelerde yani analizin yapıldığı bölgelerdeki vaka yoğunluğunun belirlenmesi açısından önem taşıyabiliyor. Önümüzdeki süreçte özellikle hastalığın yoğunluğunun azalıp azalmadığının takip edilmesi açısından bu analiz bize önemli göstergeler verebilecek” diye konuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz