Tarımda Devrim MÜJDESİ !Hedef Verim Artışı!

0
18

Yeni Dönem Başlıyor..Tarımda Devrim..!

Yapay Zeka ile Hayvancılık Yönetiminde Devrim Yaratıyor
Yapay Zeka ile Hayvancılık Yönetiminde Devrim Yaratıyor

3 yıllık periyotlarla yapılacak tarımsal planlama ile çiftçilere önceden 3 yıl boyunca ne ekecekleri bilgisi verilecek.

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin eylül ayından itibaren hububat, baklagiller, ve yağlı tohumlar gibi ürünlerde planlı tarım üretimine geçeceğini duyurdu.

Çiftçilere önceden 3 yıl boyunca 3 yıllık periyotlarla yapılacak tarımsal planlama ile ne ekecekleri bilgisi verilecek.Ayrıca, su verimliliği seferberliği ve yapay zeka kullanımıyla verim artışı hedefleniyor.Tarımda Devrim MÜJDESİ !Hedef Verim Artışı!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvancılık ve bitkisel üretimde desteklerin artırılacağını ve gıda denetimlerinin Ramazan boyunca sıklaştırılacağını belirtti. Türkiye, eylül ayından itibaren hububat, baklagil, yağlı tohumlar başta olmak üzere planlı üretim dönemine geçiyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,yeni dönemle ilgili yaptığı açıklamalarda bu çalışmanın 3’er yıllık periyotlarla yapılacağını ifade etti.

Tarımsal planlamanın her sene 3 yıl sonrası için yapılacağını söyleyen Yumaklı, “Böylece çiftçi önünü görecek ve ne ekeceğini 3 yıl önceden bilecek” dedi.

Tarımda Devrim MÜJDESİ !Hedef Verim Artışı!

HAYVANCILIK DA PLANLANDI

Hayvancılık yol haritasının da planlı üretime göre açıklandığını hatırlatan Yumaklı, desteklerin buna göre dizayn edildiğini belirtti. Yapılan çalışmaların yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle açıklanacağını ifade etti.

YAPAY ZEKÂYLA VERİM ARTACAK

Bakan Yumaklı,yeni dönemde çiftçiye alan bazlı değil, üretim miktarı kadar destek verileceğini belirterek teknolojiyi kullanarak dünyada örneği olmayan yeni bir üretim modeline de geçileceğini anlattı. Yumaklı şöyle devam etti: “Uydu görüntüleri, İHA’lar ve farklı görüntüleme sistemleri ile bir araziden ne kadar üretim gerçekleşebileceğini çok küçük bir yanılma payı ile hesaplayacağız ve üretime göre destekler bu sayede verilebilecek. Mayıs ayında bu uygulama ile ilgili olarak pilot bölge olan Mardin’in sonuçlarını alacağız. Olumlu sonuçlar yakaladığımızda yapay zeka ve veriye dayalı sistemler ile verimli üretimin önünü açacağız.”

SOKAK HAYVANLARI İÇİN GÜÇLER BİRLEŞİYOR

Sokak hayvanları ile ilgili detaylı bir çalışma yaptıklarını ifade Yumaklı, “Türkiye’de hayvanların sahipsizlik problemi var. Belediyelerin ve ilgili bakanlıkların hep birlikte bu sorunun çözümüne dönük çalışmaları olacak. Seçim beyannamesinde de olduğu gibi herkesin tatmin olacağı bir düzenleme olacak. Gerekirse yasal düzenleme yapılacak. Ama kısa süre içerisinde sonuca ulaşacağız” dedi.Tarımda Devrim MÜJDESİ !Hedef Verim Artışı!

GIDA SORUNUMUZ YOK

Türkiye’de gıdada hiçbir eksiklik olmadığını vurgulayan Yumaklı, “İstediğiniz bir markete gidin raflarda bulamadığınız hiçbir şey olamaz. 2023’te 85 milyonluk nüfusumuzun yanı sıra 56 milyon turisti ağırladık. Tabii sadece onlar yok, havalimanları aktarmaları, transit geçenler var. Dünyada hiçbir ülkenin yüzde 100 kendine yeterliliği olamaz. Biz 31 milyar dolar gıda ürününü ihraç etmişiz. . Et sorununu da kısa süre önce açıkladığımız hayvancılık yol haritası ile çözüme kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Yumaklı, “Hayvancılıkta genç isen bir çarpan, kadın isen ayrı bir çarpan veya hastalıktan ari bir işletme isen farklı bir çarpan ile destek katlanarak artıyor. Şimdi ise bunu bitkisel üretimde uygulayacağız. Ana hedefimiz verim artışı. Çiftçilerimizi rakipleriyle yarışabilecek kalitede üretim için yönlendireceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz