“TAVUĞUN FİYATIYLA İLGİLİ SÖYLENENLER DOĞRU DEĞİL”

0
14

Beyaz et sektörü tavuk fiyatlarındaki artışa cevap verdi ..!

Dünyayı etkisi altına Covid-19 salgını sürecinde birçok gıda maddesine zam geldi. Bazı gıda ürünlerinin tedarikinde ve üretiminde sıkıntı yaşanmamasına rağmen fiyat artışının olması gıda enflasyonunu da olumsuz yönde etkilemişti.

Son zamanlarda temel gıda maddeleri başta olmak üzere birçok ürüne art arda zam yapılırken bu durumdan fakirin protein kaynağı olan ve kırmızı et yerine tüketilen beyaz et de nasibini aldı.

Tavuk eti fiyatına ilişkin değerlendirmelerin bütün tavuk üzerinden yapılmasını isteyen BESD-BİR, “Parça ürünler katma değerli ürünler olduğu için bütün tavuğa oranla daha yüksek fiyatlıdır” açıklaması yaptı.

Beyaz et ürünlerine ilişkin yılın belirli zamanlarında fiyat artışlarına yönelik olumsuz haberler yapıldığına dikkat çeken BESD-BİR, tavuk eti fiyatına ilişkin değerlendirmelerin bütün tavuk üzerinden yapılmasını istedi. Açıklamada, “Parça ürünler katma değerli ürünler olduğu için bütün tavuğa oranla daha yüksek fiyatlıdır. Bu yüzden parça ürünlerin fiyatları üzerinden değerlendirme yapılması gerçekçi değildir” denildi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), tavuk eti, özellikle tavuk kanat fiyatlarındaki artışa yönelik eleştirilere ilişkin bir açıklama yaptı.

“Tavuk parça fiyatları değil, bütün tavuk baz alınmalı”

Beyaz et üretimine ilişkin yılın belirli zamanlarında fiyat artışlarına yönelik olumsuz haberler yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu haberlerde tavuk parça fiyatları baz alınarak, tavuk fiyatlarının yüksek olduğu ve fazla artışlar yapıldığı öne sürülmektedir.

“TAVUĞUN FİYATIYLA İLGİLİ SÖYLENENLER DOĞRU DEĞİL”Tavuk eti ürünleri bütün tavuk dışında göğüs, but ve kanat ürünleri olarak 4 ana gruptan oluşur. Belirtmek isteriz ki, tavuk eti fiyatına ilişkin yapılacak değerlendirmelerin bütün tavuk üzerinden yapılması doğru olacaktır. Parça ürünler katma değerli ürünler olduğu için bütün tavuğa oranla daha yüksek fiyatlıdır. Bu yüzden parça ürünlerin fiyatları üzerinden değerlendirme yapılması gerçekçi değildir. Aksi hatalı hesaplamaya sebebiyet vermekte ve kamuoyuna yanlış bilgi aktarmaya yol açmaktadır.”

Beyaz Et Sanayicileri Derneği Birliği (BESD-BİR) Başkanı Naci Kaplan daha önce yapmış olduğu konuşmalarda da, ”dünyada hububat fiyatlarının yüzde 60-70 oranında artmış olması maliyetlerimizi arttırmasına rağmen ramazan öncesi fırsatçılık gibi bir durum söz konusu değil” diyerek olumsuz haberlerin yersizliğine dikkat çekmişti..

“TAVUĞUN FİYATIYLA İLGİLİ SÖYLENENLER DOĞRU DEĞİL”

“220 DOLARA ALINAN SOYA ŞİMDİ 600 DOLAR”

Beyaz Et Sanayicileri Derneği Birliği (BESD-BİR) Başkanı Naci Kaplan ayrıca, ”Pandemiden dolayı sıkıntılı süreçlerden geçtik. Dünyada hububat fiyatlarının yüzde 60-70 oranında artmış olması ve maliyetlerimizin yüzde 75’inin yem olduğu bunun da yüzde 65’inin ithal olduğu bir süreçten geçiyoruz. 220 dolara aldığımız soyayı 600 dolara, bin 300 TL’ye aldığımız yemi bugün 2 bin TL’ye temin ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl çok ciddi yüzde 12-15 zarar ettik. Bu süreci böyle devam ettirmek zorunda kaldık ama şu an öyle 20 lira ya da ramazan öncesi fırsatçılığı gibi bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.

“TAVUĞUN FİYATIYLA İLGİLİ SÖYLENENLER DOĞRU DEĞİL”

BESD-BİR’e bağlı tüm üye bayilerinin Türkiye’nin her yerine tavuk fiyatlarını aynı ulaştırdığını, kasaplarınsa yüzde 40-50 karla sattığını belirten Kaplan, tavuğun fiyatıyla ilgili açıklamaların doğru olmadığını belirtti.

Kaplan, “Tavuğun kilosu 20 lirayı bulmuyor. Bütün yerel mağazalara baktığınızda piliçin kilogram fiyatı 14,95 TL’dir. Kırmızı et fiyatında nasıl ki antrikot ya da bonfile etin gerçekliği fiyatını yansıtmıyorsa tavukta da öyle. Bütün tavuktan filetosu, yağı derisi ayrılmış incik olarak aldığınızda bu rakam 20 lirayı bulabilir. Bütün piliç olarak konuşmalıyız. Bugün hiç bahsedilmiyor göğüs fiyatları pandemi nedeniyle okulların, fast-foodların, dönercilerin kapalı olması nedeniyle göğüs fiyatı bugün 12 lira. Bunu konuşmuyoruz“ diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz