Tavukçuluk Sektörünün Duayenlerinden HALİL GEDİK VEFAT ETTİ…

0
9828

Tavukçuluk Sektörünün Duayenlerinden

HALİL GEDİK VEFAT ETTİ…

Türkiye tavukçuluk sektörünün öncü firmalarından Gedik Piliç’in kurucusu ve onursal başkanı HALİL GEDİK VEFAT ETTİ…

Türkiye tavukçuluk sektörünün öncü markalarından Gedik Piliç’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Halil Gedik, 92 yaşında hayatını kaybetti. Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik’in babası Halil Gedik’in cenazesi 15 Şubat 2024 Perşembe günü öğle namazına müteakiben Uşak’ın Eşme ilçesindeki Eşme Merkez Camisinden kaldırıldı.

Ticarete Adanmış Bir Ömür

Tavukçuluk Sektörünün Duayenlerinden HALİL GEDİK VEFAT ETTİ...Osmanlı döneminde büyük dedelerine yaşadığı bölgenin ekonomik ve sosyal hayatına olan
katkılarından dolayı verilen “Gedik” ünvanını, soyadı olarak alan ailenin geleneğini bozmayan Halil Gedik, Uşak ili Eşme ilçesinde temellerini attığı Gedik Piliç’in günümüzün en büyük tavukçuluk firmalarından biri olmasını sağlayarak hem bölge halkının ekonomik ve sosyal hayatına hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağladı.

1932 yılında doğan Halil Gedik, çocukluğunda babasıyla başladığı çalışma hayatında aldığı cesur kararlar, dürüstlük, güvenilirlik ve inançla Gedik Piliç’in bugünlere gelmesini sağladı.

Babasıyla başladığı hayvan ticareti işini zamanla ağabeyi ve amcası ile başlayıp, tek başına devam ettiği yem işi, sonrasında ise besicilik aldı. Hayatının dönüm noktası ise İzmir’den tanıdığı bir firmanın tavuk yetiştiriciliği teklifi oldu.

Bu teklif tavukçuluk sektörü için önemli bir adım, Halil Gedik için bir gün sektörün zirvesine oturma vizyonunun başlangıcı oldu.

1968 yılında evinin yanındaki ahırın yerine kurduğu kümeste canlı tavuk yetiştiriciliği ile başladığı yolculuk sırasında tavukçuluğun iş olarak görülmemesi nedeniyle önceleri çok tepki alsa da inanmaktan hiç vazgeçmedi.

Halil Gedik kendi kişisel devrimini başlatırken, bu kararın bir gün hem bölge hem de ülke ekonomisi için bu boyutlara geleceğine her zaman inandı.

1975 yılında, el yordamıyla günlük 25 adet tavuk keserek devam ederken, Gedik Piliç adıyla kendi şirketini kurdu. Halil Gedik, oğlu Osman Gedik on sekiz yaşına gelince oğlunu Gedik Piliç’e ortak etti.

Bu ortaklık şirketin geleceğine yön verecek ilk adımdı. Kendisinin sıfırdan kurduğu şirketi, oğlunun çok daha ileriye taşıyacağına inanıyordu.Tavukçuluk Sektörünün Duayenlerinden HALİL GEDİK VEFAT ETTİ...

1992’de bir aile şirketi olan Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi kuruldu.
1995’te kendi yetiştirdiği tavukların tamamını kestiği kesimhanenin inşaatı ve Hollanda’dan gelen otomasyon sisteminin kuruluşu tamamlandı.

Halil Gedik, 1997 yılının sonunda işleri resmi olarak oğlu Osman Gedik’e devretti. İkinci kuşak olan Osman Gedik işin başına geçince, kısa zaman içerisinde Eşme’de günlük kapasitesi 10 bin olan ilk kesimhanesini kurdu, takip eden yıllarda yem fabrikası, kuluçkahane, damızlık çiftlikleriyle beraber entegrasyonu tamamladı. Mevcut kesimhane kapasitesi zaman içerisinde talebi karşılayamayınca yine Eşme ilçesine ikinci ve daha büyük bir kesimhane devreye girdi.

Günümüzde GEDİK PİLİÇ
Bugüne gelindiğinde, 3 binden fazla çalışanı, günlük yaklaşık 400 bin tavuk kesimi, ileri işlenmiş tesisinde, döner, şarküteri, pişmiş ve kaplamalı ürünler olmak üzere toplamda aylık 7 bin ton ileri işlenmiş ürün üretme kapasitesine sahip olan Gedik Piliç, 2009 yılından bu yana İSO’nun her yıl yayınladığı ilk 500 firma içerisinde üst sıralarda yer alan ve yaklaşık 70 ülkeye ihracat yapan dev bir gıda firması olmuştur.

Kaliteden ödün vermeyen ve tesiste üretilen her ürünü öncelikle kendisi tüketen anlayışla
çalışmalarına devam eden Gedik Piliç, hem bulunduğu bölgede yetiştirdiği doğal ve lezzetli tavuklarla sağlıklı ürünler sunmakta, hem de bölgede çok ciddi bir istihdam sağlayarak ülke ekonomisinin destekçisi olmaya devam etmektedir.

Halil Gedik tarafından atılan cesur adımlar, ikinci kuşak olan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik tarafından, bugün tam entegre tesisleri ile dünya çapında bir şirket haline getirilmiş, üçüncü kuşak olan Halil Gedik ve Yağız Gedik’in dedelerinin izinde aktif olarak görev almasıyla birlikte Gedik Piliç daha da güçlenmiştir.

Saygı ve Minnetle…
Halil Gedik ticaret hayatı boyunca hem ekonomik hem de konjonktürel dalgalanmalar nedeniyle bir çok zorlukla karşılaşmasına rağmen, her seferinde daha da güçlenerek yoluna devam etti. Gedik Piliç’in adını Eşme sınırlarını aşarak ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan firmalar arasına yazdırdı.

Çocukken gemilerle dünyayı dolaşmayı düşleyen Halil Gedik, hayatında en çok önem verdiği ailesi, işi ve vatanı için, bir asra yaklaşan ömrünü Eşme’de geçirdi.

Halil Gedik’e bölge ve ülke ekonomisine katkıları için minnetlerimizi sunuyor, Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz