Tay satışında rekor seviyeye ulaşıldı..

0
3005

TİGEM geçen yıl hububat üretimi ve tay satışında rekor seviyeye ulaştı..

TİGEM’İN bu yıl 392 bin tonluk hububat üretimi ve tay satışlarından elde ettiği 103 milyon liralık gelirle iki alanda da rekor seviyeye ulaştığı ifade edildi.

 

Tay satışında rekor seviyeye ulaşıldı..

Yapılan açıklamalara göre, TİGEM, sertifikalı tohum, üstün vasıflı damızlıkların üretimi ve çiftçilere dağıtımı faaliyetlerindeki fonksiyonelliğini artırarak sürdürüyor.

Ayrıca TİGEM kurum olarak, safkan Arap atı yetiştiriciliğinde öncü kuruluş olma özelliğini de devam ettiriyor.

Verilen bilgilerde TİGEM’in son dönemde yatırımlarıyla da faaliyetlerini büyütme yoluna gittiği açıklandı. Geçen yıl yapılan yaklaşık 290 milyon liralık yatırımla sulu tarım arazileri 995 bin dekara çıkaran TİGEM Böylelikle sertifikalı tohum üretimini 140 bin tona yükseltildi.

Yaptığı çalışmalarla tamamı sertifikalı tohum amaçlı gerçekleştirilen başta buğday olmak üzere, arpa, tritikale ve yulaftan oluşan çalışmalarda TİGEM hububat üretimindeki verimliliği yükseltti.

TİGEM işletmelerinde geçen yıl buğday, arpa, tritikale ve yulaf olmak üzere toplam 1 milyon 21 bin dekar ekili alanın hasadı sonucu toplam 392 bin ton hububat elde edildi.

TİGEM işletmelerinde ülkenin bitkisel üretimini artırmak, çeşitlendirmek ve ürün kalitesini iyileştirmek amacıyla 17 işletmesinde faaliyetlerini yürüten kurum, buğday, arpa, tritikale ve yulaf ekilişlerinin yanı sıra İtalyan çimi, yem bezelyesi, mercimek olmak üzere toplam 1 milyon 187 bin 415 dekarda ekilişler gerçekleştirecek.

TİGEM’den TAY SATIŞINDAN REKOR kazanç eldesi..

TİGEM hayvancılık alanında da çeşitli çalışmalar yürütüyor. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda bölge yetiştiricilerine TİGEM’in üstün vasıflı damızlık büyük ve küçükbaş hayvanlarının dağıtımı sağlandı. Bu kapsamda 21 bin 481 küçükbaş hayvan bölgedeki yetiştiricilere verildi. 4 bin 265 büyükbaş damızlığın ise 974’ünün dağıtımı tamamlandı.Tay satışında rekor seviyeye ulaşıldı..

TİGEM’in  ayrıca bu kapsamda kurum bünyesinde yetiştiriciliği yapılan koyunlardan 150 bin baş kuzu doğumu gerçekleşti. Genel ikizlik oranı ise yüzde 34,8 oldu.

Geçen yıl haziranda Sultansuyu Tarım İşletmesinde bir ayda 262 bin doz boğa sperması satışı da gerçekleştirilerek rekor kırıldı.

2023’te Karacabey, Anadolu ve Sultansuyu işletmelerinde yetiştirilen toplam 273 elit ve koşu taylarının satışı yapıldı. Safkan Arap atı faaliyetleri neticesinde satışlardan TİGEM’e 103 milyon lira gelir sağlanarak tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz