Ana Sayfa Gıda-Tarım TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1’nci Yılı..!

TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1’nci Yılı..!

0
1030

Modern hayvancılığın Türkiye’deki kurucusu olarak anılan ve yaklaşık 1 yıl önce aramızdan ayrılan Doç. Dr. Ömer TÖMEK’in vefatının birinci yılını doldurması sebebiyle yayınlanan özlem ve anma duyurusunu hayvancilikhaber.com portalından sektör ile paylaşmak bizlere de bir vazife olmalı diye düşündük.. Bizlerde ANİMAL DERGİSİ, VETERİNER DERGİSİ ve www.hayvancilikhaber.com yayınlarımız olarak rahmetle ANIYORUZ..

”Kalbimizdesin Ömer Tömek..

Hayatına dokunduğu sayısız kişiye öğretmenlik, babalık, yol göstericilik, yoldaşlık, dostluk etmiş olan Ömer Tömek’in aramızdan ayrılışının ilk yılını doldurduk.

TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1'nci Yılı..!Üreticimize doğru bilgi, tecrübe ve modern hayvancılık teknolojilerini ulaştırma ülküsünü gerçekleştirme göreviyle, bilgi ve tecrübesinden gelen özgüvenle kurduğu TETA bugün 33 yaşında. Ömer Tömek’in ülküsüne inanan, uzgörüsünü hedef edinmiş kadrosuyla sadece ülkemiz üreticisine değil, dünya çiftçisine de bilgisinin ve deneyiminin yanı sıra yenilikçilik çalışmalarıyla özgün teknolojilerini sunuyor.

Bizlere sorunları ve çözümlerini geniş açıyla görmemizi sağlayan bilimsel yaklaşımı öğreten ve bu sorunlara çözüm için fikirlerimizi ortaya koyacak ARGE imkanını veren kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.

Işıklar içinde ol babamız, öğretmenimiz, liderimiz, patronumuz..  ”TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1'nci Yılı..!

Doç. Dr. Ömer TÖMEK kimdir ?

1964 yılında İzmir Türk Koleji’nden, 1969 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olan Ömer Tömek, Ziraat Fakültesi’nin Zooteknik Bölümü’nde 14 yıl akademik ve pek çoğu Tübitak destekli araştırma çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Doç Dr. Ömer Tömek, ilk ve en büyük modern sağmal hayvancılık işletmesinin kuruluşuna imza atmıştır.
Doç Dr. Ömer Tömek, ilk ve en büyük modern sağmal hayvancılık işletmesinin kuruluşuna imza atmıştır.

Türkiye hayvancılık sektöründeki idealist hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla başarı ile sürdürdüğü akademik görevinden ayrılarak Türkiye’nin ilk ve en büyük modern sağmal hayvancılık işletmesinin kuruluşuna imza atmıştır. Kısa sürede başarılı uygulamaları ile adından söz ettiren ve bu sebeple hem Türkiye’den hem de dünyadan pek çok uzmanın ziyaret ettiği kurumu 4 yıl A’dan Z’ye yönetmiştir. 4 yılın sonunda Türk hayvancılığının gelişmesinde en çok ihtiyaç duyulan bilgi ve teknolojinin hızla sektöre aktarılması amacıyla 1989 yılında bugün halen başarı ile faaliyetlerini sürdüren TETA Teknik Tarım’ı kurmuştur.

Doç Dr. Ömer Tömek’in öncülüğünde Teta Teknik Tarım, ülke çapında ağırlıklı olarak süt sığırcılığına yönelik işletmeler için mühendislik, danışmanlık ve projelendirme konularında uzmanlaşmıştır.

Türk hayvancılığının gelişmesinde en çok ihtiyaç duyulan bilgi ve teknolojinin hızla sektöre aktarılması amacıyla 1989 yılında bugün halen başarı ile faaliyetlerini sürdüren TETA Teknik Tarım’ı kurmuştur.
Doç Dr. Ömer Tömek, Türk hayvancılığının gelişmesinde en çok ihtiyaç duyulan bilgi ve teknolojinin hızla sektöre aktarılması amacıyla 1989 yılında bugün halen başarı ile faaliyetlerini sürdüren TETA Teknik Tarım’ı kurmuştur.

Ömer Tömek, Türk çiftçisini daima yüceltmiş, Türk üreticisini yabancı üreticilerle karşılaştırılarak yermeye cüret edenlere her ortamda karşı çıkmış ve savunmuştur.

Türk çiftçisinin tek eksiğinin uygulanabilir bilgiye erişme zorluğu olduğunu görmüş ve bu açığı kapatmak için çalışmıştır. Duru Türkçesiyle, her koşulda uygulanabilir, çiftçimizin kayıplarını önleyici bilgilerini ve tecrübelerini, gerçek üretim olarak gördüğü tarımın neferi çiftçilerimize köy toplantılarında, sempozyumlarda, davetlerde, onlarca televizyon programında ve kısa ama öz bilgi notlarında aktarmak için hep uğraşmıştır.

Kurumsal sitelerindeki ifadeleriyle TETA’yı TANIYALIM :

”TETA, Sürdürülebilir Hayvancılık İşletmeleri Kurar

TETA ülke çapında ağırlıklı olarak süt sığırcılığına yönelik işletmeler için mühendislik, danışmanlık ve projelendirme konularında isim yapmıştır. Firma olarak asıl amacımız, çiftçilerimize hayvancılık alanında doğru ve uygulanabilir bilgi ile güncel teknolojiyi en uygun fiyat ve en yüksek değerlerle sunmaktır.

TETA, hayvancılık yatırımlarını bir bütün olarak projelendirmekte, dünyada hayvancılık adına en gelişmiş ve ekonomik üretim sağlayan teknolojiler ile donatmaktadır. İstendiğinde anahtar teslim şekilde çiftlik kurulumunu sağlayabilmektedir.

Hayvancılık işletmesinde yer alacak her türlü yapılanma, teknoloji seçimi, yem programları, teknik eleman ve yönetici eğitimi, yem bitkisi üretimi, yıllık planlama ve yapılacak yatırım için IPARD ve KK gibi teşvik alımlarında yol göstermek gibi birçok konuda alanında uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz.

Kurmuş olduğumuz işletmeler faaliyete başladıktan sonra da hizmetlerimiz devam etmekte ve yatırımcımızın her aşamada yanında olmaktayız. İşletmeye sürekli bilgi birikimimizi aktararak daha fazla kazanç sağlamaları konusunda destek vermekteyiz. TETA, tüm bunları sürdürülebilirlik ilkeleri ile yapmaktadır.

Doç. Dr. Ömer Tömek, TETA Teknik Tarım’ı 1989 yılında ortakları ile kurduğunda, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyeliği görevini 6 yıl önce bırakmış ve o zamanın en büyük süt sığırcılığı işletmesini kurup 4 yıl yönetmişti. Doç. Dr. Ömer Tömek,TETA Arge ve Eğitim Çiftliği’nde bizzat hayvancılık yapmaya devam etmektedir. Çiftçilerle, bilgi ve deneyimini paylaşmayı sürdürmektedir.

Hayvancılık 4.0

TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1'nci Yılı..!Şirket olarak ürünlerimizde kaliteye ve insan sağlığına çok değer veriyoruz. Üst düzey teknolojik ürünleri müşterilerimize en ucuza ve en iyi şartlarda ulaştırma amacıyla, ARGE departmanımız aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Böylece sağladığımız üstünlükler sürekli bir üst seviyeye ulaşmaktadır. Ürünlerimiz, uzun ömürlü ve sağlam olmalarının yanında işletmeye kar artışında da önemli farklar yaratmaktadır.

Enerji tüketiminde tasarruf sağlayan, en az güç ile en fazla performans sağlayacak ürünler geliştiriyoruz. Ayrıca gıda güvenliğinin taşıdığı önem sebebiyle gıdaya uygun sağım” gerçekleştiriyoruz. Tüm yüzeylerimiz, sağım başlığı ve memelik lastikleri tamamen gıdaya uygun üretilir. İşletmelerinizde doğru ürün seçildiğinde kar artışınızı üst seviyeye taşıyan belli başlı üç ekipman grubu bulunmaktadır. Bunlar hakkında kısaca bilgi vermemiz gerekirse;

 

TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1'nci Yılı..!

 

1. Süt sağımının yapıldığı sağım makinelerinin kalitesi çok çok önemlidir. İyi çalışmayan bir sağım makinesi sadece verim kaybına neden olmaz. Aynı zamanda kalitesiz bir sağım makinesi kullanımı, memeye vereceği zarar ile hayvanlarınızın “mastitis” hastalığına yakalanmasına ve erken teşhis edilemez ise hayvanlarınızı kaybetmenize kadar gidebilecek gelir kaybına sebep olmaktadır. LAKTO süt sağım başlıkları patentli sağım tekniği ile meme sağlığında önemli iyileşmeler ve süt veriminde önemli artışlar sağlar. Bu da kazancı doğrudan etkiler.

2. Süt sığırcılığında karlılığın en temel unsurlarından biri de bütünsel bir sürü yönetimidir. Alanında dünyanın en iyisi olarak bilinen sürü yönetim sistemimiz, %99 oranında kızgınlık tespiti ile en yüksek tespit oranına sahiptir. Ayrıca bu sistemin en önemli özelliklerinden biri ise mastitis ve ketoz gibi hastalıkları henüz gizli aşamadayken bile tespit edebilmesi, her sağımda süt analizi laboratuvarı, her durakta anten ile %100 tanımlama garantisi gibi özgün özelliklere sahiptir.

3. Sığırcılık işletmelerinde kazanç artışına önemli bir başka destek konu ise, doğru rasyonlar yapabilmek ve bunları gerçekten  hayvanlarımıza yedirebilmektir. Homojenliği tam olarak sağlanmış bir yemleme anahtar konulardandır. Kısaca, hayvanın her lokmasının diğerleri ile  aynı olmasını sağlamak gerekmektedir. Bu doğrultuda dünyada kendi alanında ün yapmış  olan ve %90 oranında yem homojenliğini garanti eden yem römorkumuz, homojenlik testi sunabilen tek markadır.

Eğer yemler homojen karışmaz ise hayvanlara gün içinde farklı rasyon oranlarında yem veriliyor demektir. Bunun sonucunda işkembedeki bakteriler iyi çalışamayacaklar, süt miktarında verim kaybının yanı sıra yemden yararlanma da olumsuz etkilenecektir. Doğru yemleme ise doğrudan kazancı artırır.

Eğitim Çiftliği

TETAKADEMİ altında çiftçilerimiz ve çiftçi olmak isteyenlere eğitimlerimizi en yetkin ve saha deneyimli eğitmenler eğitim çiftliğimizde vermektedir. İzmir, Menemen’de kurulu çiftliğimizde “Cuma Buluşmaları”na randevu alarak yatırımcılar gelebilirler. Ülkemizde son dönemde her ne kadar ekonomik olarak zor bir dönem yaşansa da, hayvancılık yatırımı geleceğin hala en parlak sektörlerinden biri olarak yerini korumaktadır. Temel gıda zincirinin üreticisi çiftlikler yerli tedarikçi olarak vazgeçilemezler. Bilinçli ve doğru tasarlanan bir yatırımla da sürdürülebilirlik mümkün olmaktadır.

Bilgi, Deneyim, Teknoloji

Özetle, yılların vermiş olduğu “bilgi, birikim ve deneyim” ile Türkiye çapında büyük projelere imza atıyoruz. İşimizi tamamen profesyonelce düşünüp, en iyi ve en verimli olacak şekilde yapıyoruz. Çiftçimizi ve ülkemizi çok sevdiğimiz için, tarım ve hayvancılığı kalkındırma noktasında üzerimize düşen görevi layık olduğu şekliyle yaparak faaliyetlerimizi yürütmeye özen gösteriyoruz. TETA’nın hedefi, ülkemize ve çiftçimize katma değer yaratarak ülkemizde ve dünyada hayvancılığı kalkındırmada en güçlü iş ortaklarından biri olmaktır.

TETA yurt içinde sağlamış olduğu tüm profesyonel hizmetleri, aynı zamanda yurt dışı çiftlikler için de LAKTO markası altında sunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgilendirme ve yardım talepleriniz için lütfen bizlerle iletişime geçin ve kazancınızı artırın.”

TETA Teknik Kurucusu Ömer Tömek’in Vefatının 1'nci Yılı..!

 

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz