TİA’ya göre, Beyaz Ette kadınların tercihi..

0
9416

Araştırma

Banvit, Erpiliç, Şen Piliç markaları

TİA’ya göre, Beyaz Ette kadınların tercihi..

72 ilde yaklaşık 15 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen araştırmalarda, sektöründe en çok tercih edilen şirketler sırasıyla elmas, platin ve altın ödüllerinin sahibi oldu.

TİA'ya göre, Beyaz Ette kadınların tercihi..Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği Ekonomiye Fayda Endeksi ile ilk kez gerçekleştirilen Kadın Marka Tercih Endeksi araştırmasıyla, gıda ve içecek sektöründen çok sayıda firma da ödüllendirildi.

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) Kadın Marka Tercih Endeksi Ödülleri ve Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) Ödülleri, İstanbul Kent Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenle verildi.


Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) 2023
TİA tarafından bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen Ekonomiye Fayda Endeksi raporu, Beykoz Üniversitesi işbirliği ile yayınlandı. Ürün ve hizmetleri ile ön plana çıkan, yönetim performansı ile toplum tarafından en çok beğenilen, Türkiye ekonomisine ve sosyal yaşama en çok katkı sağlayan kurum ve markalar, puanlarına göre sırasıyla elmas, platin ve altın liglerde yer aldı.

Bu yıl farklı sektörlerin de araştırmaya dahil edildiğini belirten TİA Başkanı Ertan Acar, “Bu yıl sektör sayısını 60’ın üzerine çıkardık. Bilgisayar destekli telefonla arama (CATI) yöntemi ile yaklaşık 14 bin kişi aranarak gerçekleştirilen araştırmada TÜİK’in belirlediği Türkiye örnekleminden NUTS 2 kullanılarak 26 bölge 72 il çapında çalışmamız tamamlandı” diye konuştu.Gıda sektöründe EFE 2023’ün Elmas, Platin ve Altın markaları..
Elmas Ligde Yer Alan Markalar:  Burger King, Burger Yiyelim, Cappy,Domino, Pasaport Pizza,  Pınar Et,  Sütaş, Şen Piliç, Tat Gıda,  Ülker, Yataş, Yurtiçi Kargo, 

Platin Ligde Yer Alan Markalar: Banvit,Ercan Burger, Eti,  Mc Donald’s, Nusret, Pınar, Pizza Hut, Terra Pizza, Ülker

Altın Ligde Yer Alan Markalar: Erpiliç, İçim, KFC,  Little Ceasars, Pastavilla,  Pınar,  Şahin Sucukları, Şölen,Tavuk Dünyası, 

66 sektörde kadınların marka tercihleri belirlendi
Türkiye İtibar Akademisi araştırmalarına, bu yıl ilk kez Kadın Marka Tercih Endeksi de dahil oldu. Sadece kadın hedef kitlenin tercihleri üzerine yapılan araştırmada, akaryakıttan, bankacılığa, giyimden mücevhere, gıdadan ev tekstiline 66 sektör incelendi.

Günümüzde kadınların genellikle satın alma kararlarında etkili bir rol oynadığına dikkat çeken TİA Başkan Yardımcısı Özüm Acar, şunları söyledi:
Özüm ACAR (Türkiye İtibar Akademisi Başkan Yardımcısı)
Özüm ACAR (Türkiye İtibar Akademisi Başkan Yardımcısı)


“Kadınlar marka tercihlerinde, bir markanın ürünlerinin tasarımından ambalajına, reklam kampanyalarından sosyal medya etkileşimlerine kadar birçok farklı etkileşim alanında belirleyici olabilir. Beykoz Üniversitesi iş birliği ve Bursa Teknik Üniversitesi raportörlüğünde yaptığımız araştırmamızda Türkiye geneli ve 66 sektörü ele aldık. 20 Mart ile 20 Nisan 2023 tarihleri arasında, bilgisayar destekli telefonla arama yöntemi kullanarak Türkiye genelinde 6800’ün üzerinde arama ile 18 ila 55 yaş ve üstü kadınlara marka tercihleri soruldu. Bunun neticesinde de yaklaşık 1000 marka arasından dereceye giren 250 marka belirlendi..
İşte kadınların gıda da marka tercihleri..
Kadın Marka Tercih Endeksi’nin sektörler ve alfabetik olarak ilk üç sıralaması şöyle:

Beyaz Et: Banvit, Erpiliç, Şen Piliç

Fast Food Yabancı: Burger King, KFC, Mc Donald’s

Fast Food Yerli: Ercan Burger, Komagene, Köfteci Yusuf

Peynir: İçim, Pınar, Sütaş

Pizza Yabancı: Domino’s, Pizza Hut, Sbarro

Pizza Yerli: Little Ceasars, Pasaport Pizza, Terra Pizza

Süt Ürünü: İçim, Pınar, Sütaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz