TK Yemden AR-GE’ye büyük yatırım

0
261
Tarım Kredi Yem, Ankara’da kurduğu merkez aracılığıyla ürettiği büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve balık yemlerinde kalite kontrol ve AR-GE faaliyetlerini koordine ediyor. AR-GE merkeziyle yem sektöründe bir ilki gerçekleştiren Tarım Kredi Yem, yem sektörüne daha kaliteli ve uygun fiyata ürün sunmak üzere liderlik yapıyor.
Tarım Kredi Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, yem sektörünün öncü kuruluşu olarak ayda 5 bin kamyon hayvan yemi ürettiklerini belirterek, “Üretimde ve kapasitede yakaladığımız başarıyı, AR-GE faaliyetlerine de taşıdık. Ankara’da 2018 yılında kurduğumuz AR-GE merkezi sektörde yerini aldı ve Türkiye genelindeki 12 fabrikamızda kurulu laboratuvarlarımıza liderlik yapıyor. Sadece 2020 yılında fabrikalarımız ve AR-GE merkezimizde yaptığımız yaş kimya ve NIR analizleri toplam 60 bin analize ulaştı. Bu, şirketimiz açısından ciddi bir veri ve aynı zamanda bilgi birikimi oluşturuyor” diye konuştu.
TK Yemden AR-GE’ye büyük yatırım
Tarım Kredi Gazetesine kapılarını açan Tarım Kredi Yem AR-GE Merkezinin faaliyet ve hedeflerini değerlendiren Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Kinay, merkezin yem sektöründe kalite ve AR-GE çalışmalarında temel bir ihtiyacı karşıladığını ifade etti. Kinay, Ankara Üniversitesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Teknokenti’nde kurulu AR-Ge merkeziyle Türkiye genelindeki 12 fabrikalarının üretimine yön verdiklerini belirterek, “AR-GE merkezimizde Afyon, Balıkesir, Elazığ, Kırklareli, Yozgat, Sivas, Kütahya, İzmir-Tire, Sakarya, Şanlıurfa, Denizli, Amasya fabrikalarımıza yem formül hesaplamaları yapılarak yıl boyunca yem formülleri iletiliyor ve üretim başlıyor. Önceliğimiz ham madde analizleri oluyor. Analiz sonuçlarına göre hammaddenin kabulü ya da reddi oluyor. Kabul edilen hammadde, fabrika tarafından teslim alınıyor. Reddedilirse, ilgili firmaya reddin sebepleri iletiliyor. Firmalara bu anlamda kredi notu veriyoruz. Sonuç olarak TK Yem, en uygun fiyata en kaliteli hammaddeyi tedarik ediyor” diye konuştu.
“Yem sektörünün en geniş laboratuvar ağı TK Yemde”
Yem sektörünün en geniş laboratuvar ağına sahip kurumunun TK Yem olduğuna dikkat çeken Kinay, “Hatta yakın coğrafyamızda bu donanıma sahip bir tek şirket yok. Elimizdeki imkanlarla hem yem formülleri hazırlıyoruz hem de AR-GE projeleri geliştiriyoruz” şeklinde konuştu. Genel Müdür Kinay, projelerini geliştirirken bir çok kurumla işbirliği yaptıklarını da vurgulayarak, “Ankara Üniversitesi Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleriyle sürekli çalışıyoruz. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile projeler gerçekleştirdik. Yine Hacettepe Üniversitesi ile de projelerimiz devam ediyor. Gebze’deki TÜBİTAK-MAM ile işbirliği yapıyoruz. Yine ABD’de Cornell Üniversitesi ile proje bazlı işbirlikleri yapıyoruz” dedi.TK Yemden AR-GE’ye büyük yatırım
“Haymana’da AR-GE çiftliği kurduk”
TK Yem Genel Müdürü Kinay, AR-GE merkezinde geliştirdikleri formüllerin denemelerinin Haymana’da kurdukları AR-GE çiftliğinde yapıldığını belirterek, “Laboratuvarlarımızda yem yapmak amacıyla alınan hammaddenin kalite kontrol kriterleri çerçevesinde güvenli bir şekilde analiz edilmesi, bu alımla ilişkili olarak depolanmasına, bununla birlikte üretilen yemlerin piyasaya çıkmadan önce yem kriterlerine uygun olup olmadığının kontrolleri yapılıyor. Böylece üretilecek yemlerin belirlenen hedeflere ve formüllere uygun olup olmadığı sistem üzerinden takip ediliyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz