TMO GENEL MÜDÜRÜ AHMET GÜLDAL: 2022 SEZONU BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DAHA ÜMİT VERİCİ

0
247
TMO GENEL MÜDÜRÜ AHMET GÜLDAL: 2022 SEZONU BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DAHA ÜMİT VERİCİ

TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL, önümüzdeki yıl tarımsal açıdan daha olumlu parametrelerin olduğunu belirterek ‘’2022’de bir önceki yıla göre daha ümit verici bir sezon geçireceğiz.’’ dedi.

Genel Müdür Ahmet GÜLDAL, İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) tarafından ‘’Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor’’ temasıyla düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcileri, hububat ve bakliyat sektörünü ele alarak gündemde olan konulara ilişkin görüşlerini dile getirdi.

2021 yılının tüm dünya ve ülkemiz için zor bir yıl olduğunu belirten Genel Müdürümüz GÜLDAL, kuraklığın ve salgın hastalığın etkisiyle tarımsal üretimde yüzde 40’a varan düşüşler yaşandığını belirterek ‘’Pandeminin getirdiği tedirginlik ve kuraklığın devam etmesi gıda fiyatlarında son 10 yılın en yüksek fiyat endekslerinin görülmesine neden oldu.’’ dedi.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen geldiğimiz noktada 2022 yılı için daha olumlu bir tablo öngörüldüğünü ifade eden Genel Müdürümüz, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Dünya hububat piyasasında fiyatlar makul seviyede gerilemeye başladı. Piyasaya ürün arzı arttı. İthalatçı ülkeler taleplerini büyük ölçüde karşıladı. Navlun fiyatlarında da gerilemeler görülüyor. İklimsel açıdan da son zamanlarda olumlu gelişmeler yaşıyoruz. Sonbaharda ülkemiz bir önceki yıla göre yüzde 59 daha fazla yağış aldı. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizde son günlerde etkili olan kar yağışı tarımsal üretim açısından sevindirici. Yeni sezonun ekiliş ve ürün beklentileri tüm dünyada daha olumlu yönde. Dünya piyasalarını sürekli izlediğimiz için bunu görebiliyoruz.’’

Kurumun faaliyetlerine de değinen GÜLDAL, özellikle son 1 yılda son derece aktif bir şekilde piyasayı izleyerek müdahaleler yapıldığını aktardı. TMO’nun özellikle hububat ve bakliyat piyasalarında düzenleyici, istikrarı sağlayıcı rolü olduğuna dikkat çeken Genel Müdürümüz ‘’Dünyada çiftçiye verilen alım fiyatı 230-240 dolar iken biz çiftçimize 269 dolar fiyat takdim ederek üretici noktasında memnuniyet sağladık ve üzerimize düşeni yaptık.’’ dedi.

Tüketicilerin yüksek enflasyondan etkilenmesini önlemek için de önemli adımlar attıldığını da belirten GÜLDAL, iki önemli regülasyon çalışmasıyla birlikte fiyatlarda istikrar sağlandığını dile getirdi. Arpadaki verim kaybının besicilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek için yem regülasyon çalışmasını başlattığımızı belirten GÜLDAL; bu sayede tüketicilerin et, süt ve yumurta gibi ürünlere makul fiyatla ulaşabildiğini söyledi. Un regülasyon çalışmasıyla ekmek fiyatlarının aşırı artışının önüne geçildiğine işaret eden GÜLDAL, ‘’Un fabrikalarımıza uygun fiyatlı un tahsisine devam ediyoruz. Ocak ayında bizden un temin eden firma sayısı 400’e yükseldi. Taahhütlü sistem uyguladığımız için süreci kontrol altında tutuyoruz ve denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz.’’ dedi.

Yeni sezon için üreticilere de önemli mesajlar veren Genel Müdür GÜLDAL, ‘’TMO olarak önceliğimiz üretici. Ülkenin her tarafını dolaşarak üreticimizle ve sektör temsilcilerimizle temas hâlinde olmaya devam edeceğiz. 2022 yılı hasat dönemi başlangıcında tüm maliyet unsurlarını dikkate alarak üreticimize memnuniyet sağlayacak bir alım fiyatı açıklayacağız. Piyasayı yakından takip ediyoruz.’’ dedi.

KAYNAK:kurumsal site_www.tmo.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz