Melih ÖZAKAY:”Türkiye ofisimiz ile tüm üreticilerin yanında olacağız…”

0
16

Ekipman firması söyleşi konuğumuz dünyaca ünlü FACCO Poultry Equipment Türkiye Ofis Direktörü Melih ÖZAKAY ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Bilindiği gibi FACCO Poultry Equipment tüm kıtalardaki iklim koşullarına uyarlanabilen en yüksek kalite performans, yüksek sağlık ve hijyen standartlarına sahip yumurta ve tavuk eti üretimi için ÖZELLEŞTİRİLMİŞ MÜHENDİSLİK ALTYAPILI TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ tasarlıyor ve üretiyor.

Melih ÖZAKAY:''Türkiye ofisimiz ile tüm üreticilerin yanında olacağız...''

İşte Facco Türkiye Ofis Direktörü Melih ÖZAKAY ile söyleşimiz ve sektöre sunduklarının sohbeti..

– Okuyucularımıza firmanızı tanıtabilir misiniz?
– FACCO Poultry Equipment olarak yüksek nitelikli mühendisler, tasarımcılar, planlamacılar, danışmanlar, yöneticiler ve kümes hayvancılığı alanında dünya çapında farklı geçmişlere sahip şirket içi tavukçuluk konusunda uzmanlardan oluşan multidisipliner ekibimizle birlikte kümes hayvancılığı için ve FACCO Poultry Equipment, tüm kıtalardaki iklim koşullarına uyarlanabilen en yüksek kalite performans, yüksek sağlık ve hijyen standartlarına sahip yumurta ve tavuk eti üretimi için ÖZELLEŞTİRİLMİŞ MÜHENDİSLİK ALTYAPILI TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ tasarlıyor ve üretiyoruz.

Zenginleştirilebilir kafes sistemleri, zengin kafes sistemleri, serbest dolaşan tavuk sistemleri, organik yumurta üretimi için sistemler, civciv yetiştirme kafesleri, broiler damızlık için folluk sistemleri,soğutma havalandırma sistemleri, yumurta konveyorleri ve anahtar teslim çözümler ile pazarın tüm ihtiyaçlarını FACCO Poultry Equipment olarak karşılamaktayız.

FACCO Poultry Equipment Türkiye Ofis Direktörü Melih ÖZAKAY
FACCO Poultry Equipment Türkiye Ofis Direktörü Melih ÖZAKAY

– Sektöre ne şekilde hizmet veriyorsunuz?
– 60 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada çok farklı iklim ve saha şartlarına uygun tecrübeye sahip bir aile şirketi olan FACCO Poultry Equipment olarak; gelişen teknolojilere uygun şekilde üretilen, yenilik ve kaliteyi aynı anda kümes hayvanı yetiştiriciliği sektörüne sunan çözümler üretiyoruz. Bu alanda bir dünya markası olabilmemizin altında yatan en büyük sebep de, bu işe olan bağlılığımızdan kaynaklanıyor.
Genel olarak hizmetimizi özetlersek; biz tüm kıtalardaki iklim koşullarına uygun şekilde en iyi performansı sunan, yüksek sağlık ve hijyen standartlarında yumurta ve et üretimi gerçekleştirecek üretim sistemleri geliştiriyoruz.

Özellikle son yıllarda hem cage – free dediğimiz serbest gezen tavuk sistemleri, aviary sistemlerine hem de mühendislik olarak ‘’smart’’ uzaktan kontrol, yönetim ve servis imkanı sunan smart uzaktan erişim sistemlerine yatırımlarda bulunduk ve sahada çok iyi karşılığını almaya başladık. Daha detaylı ve anlaşılır olabilmesi için bilgi vermem gerekirse FACCO Poultry Equipment’ın toplam cirosunun yarıya yakınını cage – free, yani serbest dolaşan yumurtacı tavuklar için sistemler ve organik yumurta üretimi için sistemler oluşturmaktadır.

Melih ÖZAKAY:''biz tüm kıtalardaki iklim koşullarına uygun şekilde en iyi performansı sunan, yüksek sağlık ve hijyen standartlarında yumurta ve et üretimi gerçekleştirecek üretim sistemleri geliştiriyoruz.''
Melih ÖZAKAY:”biz tüm kıtalardaki iklim koşullarına uygun şekilde en iyi performansı sunan, yüksek sağlık ve hijyen standartlarında yumurta ve et üretimi gerçekleştirecek üretim sistemleri geliştiriyoruz.”

En yeni nesil kanatlı üretim yönetim sistemleri..

Pek tabi ki, sahada iyi sonuçlar almamızın sebebi, uzun yıllar suren ar-ge çalışmalarımızın sonuçlarından kaynaklanıyor. Bu toplam yetenek, FACCO Poultry Equipment’ın yüksek seviyeli sistem entegrasyonu yoluyla en yeni nesil kanatlı üretim yönetim sistemlerinin geliştirmesine ve böylece en zorlu mevcut ve gelecekteki operasyonel gereksinimlerin karşılanmasına olanak sağlıyor.

Türkiye özeline bakarsak, yukarıda belirttiğim tüm sistemlerin içerisinde en çok ilerleyebileceğimiz noktanın zenginleştirilebilir kafes, cage – free ve organik yumurta üretilebilen ekipman üretimi ve damızlık firmaları için ”family nest” diye adlandırdığımız otomatik folluk sistemleri ve yine kendi dizaynımız olan aktarmasız dönebilen yumurta konveyorlerimiz olduğunu söyleyebiliriz..
Bu noktadaki deneyimlerimiz , ürün ve proje kalitemiz ile teknolojik becerilerimizi içeren hayvanların refahını asla unutmadan başarılı çözümler sunmaya hazırız.

– Firmanızın çalışma alanı ile ilgili sektöre bakış açısı nedir? Neler amaçlıyor?
– Firmamız sahipleri Finco ailesinden gelmektedir. Massimo Finco güçlü ilişkileri ve tüm ekonomik yapısı ile doğrudan etkisi olan, tanınmış ve takdir edilen bir lider ve işadamı olarak sektörel ve bölgesel gelişime katkı sağlamıştır. Kendisi Padua merkezimizin bulunduğu bölgede büyüklü küçüklü çeşitli sanayi tesislerine sahiptir ve aynı zamanda buranın yönetimini de gerçekleştirmektedir. Güçlü, kurumsal vizyonerliği benimsemiş olan firma globallik olgusuyla hareket etmektedir.

Önceliğimiz; yatırım yapan firmalara profesyonel çözümler sunarak, anahtar teslim projeleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde teslim etmek;ve proje taahhüt işini layıkıyla yaparak çözüm ortağı olduğumuz firmalara yardımcı olabilmektir. Facco, müşterilerimizin işletmesinin bir ortağıdır ve bu kapsamda, müşterilerin zamanlarını daha verimli kullanabilmeleri için sürecin ve yönetimlerinin her adımını desteklemektedir.

Melih ÖZAKAY:''Tüm FACCO tüm FACCO ürünleri için dünya çapında yardım ve bakım desteği seçenekleri sunar.''
Melih ÖZAKAY:”Tüm FACCO tüm FACCO ürünleri için dünya çapında yardım ve bakım desteği seçenekleri sunar.”

FACCO, sahada olmayı düstur edinmiştir.
Müşterilerimizle proaktif ilişkiler kurmak ve doğrudan temas kurmak, FACCO’yu altmış yılı aşkın süredir yönlendiren temel değerler olmuştur. Satış, servis ve yedek parça departmanı, tüm FACCO ürünleri için dünya çapında yardım ve bakım desteği seçenekleri sunar. Yıllar boyunca kazanılan beceriler, pratik deneyim ve en küçük ayrıntılara özen gösterme anlayışı ile FACCO, sahada olmayı da düstur edinmiştir.

63 yıllık tecrübe, genç mühendis kadro, 800’e yakın çalışan ile farklı coğrafyalarda her sene binlerce projeyi bitiren bir firma olarak sektörün ihtiyaçlarına profesyonel çözümler getirebilmek FACCO olarak önceliğimiz olacaktır.

– Sektörel sıkıntılar oluyor mu? Varsa sizce neler yapılmalı, çözüm önerileriniz neler?
– Yakın geçmişte Avrupa’daki sistem değişikliği ile yaşananlar analiz edildiğinde, tesislerin dönüşümü (zenginleştirilebilir – zenginleştirilmiş sisteme ve kafessiz sisteme doğru, en azından kısmen, belirli enstitüler aracılığıyla özel mali desteklerle desteklenmesi olasılığı) olabilir. Ayrıca Avrupa’daki zengin kafes sistem değişikliğiyle ilgili hangi süreçler takip edilmiş ve firma olarak bizler ne yapabiliriz, bu konuda da çalışmalarımız halen devam ediyor.

Kazan-kazan prensibiyle hareket etmek önceliklerimiz arasında..
Gelişen dünyada tüm pazarlar lobi çalışmaları üzerinden gelişimlerini devam ettirmektedirler. Ülkemizde üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesi de, yeni pazarlarla ilgili bu çalışmalara nasıl destek verebileceğimiz noktasında olacaktır. Üreticilere bu konuda destek olmak, bu sayede kazan-kazan prensibiyle hareket etmek önceliklerimiz arasındadır.

Yıllar boyunca kazanılan beceriler, pratik deneyim ve en küçük ayrıntılara özen gösterme anlayışı ile FACCO, sahada olmayı da düstur edinmiştir.
Yıllar boyunca kazanılan beceriler, pratik deneyim ve en küçük ayrıntılara özen gösterme anlayışı ile FACCO, sahada olmayı da düstur edinmiştir.

– Ulusal ve uluslararası sektörel etkinliklere katılımda bulunuyor musunuz? Faydalarının neler olduğunu düşünüyorsunuz?
– Firmamız Türkiye ile birlikte dünyadaki 10. ofisini açmış bulunmaktadır. Çin, ABD, Rusya, Japonya, Brezilya, Fas, Cezayir gibi farklı coğrafyalarda büyük yatırımlarla lokal olmayı başarmış bir firmayız. Yine farklı zaman ve coğrafyalarda sene içinde toplantı, seminer ve fuar katılımlarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.
Pandemide fuarların iptal olması sebebiyle müşterilerimize webinar’lar düzenleyerek bilgilendirme, Zoom uygulaması ve smart kontrol sistemlerimiz sayesinde hem proje teslimi, hem de satış sonrası destek süreçlerini çok rahat bir şekilde yönetebildik.

– Dergimiz kanalı ile okuyucularımıza ve sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
– Türkiye’de kanatlı hayvan ve yumurta üretimi son 10 yılda 2 kattan fazla artmış bulunuyor. Talep, hem yerel hem uluslararası. Var olan kafes sistemleri şimdilik bu ihtiyacı karşılıyor durumda olsa da; ihracat kanalını açabilmek, Avrupa Birliği’ne uyum süreci çerçevesinde kalabilmek için üreticinin bazı yatırımlar yapması da gündemde. Bu yatırımlar yapılırken, hem bütçe hem de zamanın doğru şekilde planlanması konusunda baskı başlıyor. Yapılan yatırımda malzemelerin zamanında ve tam gelmesi, montajın eksiksiz ve taahhüt edildiği gibi tamamlanması üretici için yüksek önem taşıyor.

Türkiye ofisimiz tüm üreticilerin yanında..
FACCO; tecrübesi, profesyonelliği, her adımda destek anlayışı ile anahtar teslim projelerde üreticiye çözümler sunuyor. Kısaca söylemek gerekirse; üretici yatırım kararı aldıktan sonra artık ekipmanı düşünmesin istiyoruz. Yeme, yarkaya ve yeni satış kanallarına odaklanabilmesinin daha faydalı olacağına inanıyoruz.

Bu ve benzeri konularda destek vermek için Türkiye ofisimiz tüm üreticilerin yanında olacaktır.
“Bu şubeye yapılan yatırım sayesinde bu ülkedeki varlığımız anlamlı ve Facco’nun yaklaşımının somut bir işaretidir: müşterilerimizin ihtiyaçlarını bildiğimiz ve onları önceden tahmin edebildiğimiz için müşterilerimize yakınız. Ve bunu sadece uzun süredir sahip olduğumuz tecrübemiz sayesinde bilmiyoruz; müşterilerimizle birlikte durduğumuz,oluşturduğumuz yenilikçilik(inavasyon), işleriyle ilgili teknik bilgimiz, kültür ve çevre, çözümler hakkındaki bilgilerimiz ve yeniliğin öncülüğündeki değişim, yakınlık, büyüme ve geleceğe yönelik vizyondan oluşan kurumsal bir yaklaşımla somut olarak yanlarında olduğumuz için biliyoruz . Sadece ofis açmak için burda değiliz, tüm bölgedeki müşterilerimizle birlikte büyümek için buradayız. Ve Türkiye bu büyümenin kalbi olabilir. ”

Burada sektörün 36 yıllık saha dergisi olan ANİMAL DERGİSİ ile sektöre hizmet için merhaba dediğimizi tekrarlıyor, imkan ve katkınıza da teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz