TÜRKİYE, TAVUK VEBASINDAN YENİDEN ARİ HALE GELDİ

0
14204

TÜRKİYE, TAVUK VEBASINDAN YENİDEN ARİ HALE GELDİ..

Türkiye, bu yıl Afyonkarahisar ve Denizli illerinde çıkan Tavuk Vebası (kuş gribi) mihrakları nedeniyle kaybettiği hastalıktan arilik statüsünü yeniden kazandı.

Bu yılın ocak ayında Afyonkarahisar ve şubat ayında Denizli ilinde çıkan Tavuk Vebası (kuş gribi) mihrakları nedeniyle Türkiye, hastalıktan ari durumunu kaybetmiş, bu durum kanatlı hayvan ve ürünleri ihracatını da olumsuz etkilemişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütülen etkin mücadele çalışmaları neticesinde hastalık mihrakları söndürüldü ve yapılan hastalık tarama sonuçları Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (WOAH) rapor edildi.TÜRKİYE, TAVUK VEBASINDAN YENİDEN ARİ HALE GELDİ

Yapılan çalışmalar sonucunda, Türkiye’nin tamamı ari bölge olarak tanımlandı ve 81 ilin Tavuk Vebası hastalığından ari olduğuna dair öz beyanı, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün web sayfasında yayınlandı.

WOAH’ın, tavuk vebasıyla ilgili Türkiye raporuna,  https://www.woah.org/app/uploads/2023/08/2023-08-turkiye-hpai-self-d.pdf linki üzerinden ulaşılabilir.

 

ALINAN KAYNAK:https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/KURUMSAL SİTESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz