Türkiye’den Singapur’a ilk kez SOFRALIK YUMURTA ihracatı yapıldı.

0
24

‘Her ay 5 konteyner sizden yumurta alırız’

Türkiye’den Anka Yumurta FİRMASI Singapur’a ilk kez sofralık yumurta ihracatı gerçekleştirdi.

Uzak Doğu’nun önemli ülkelerinden Singapur’a Türkiye’den yumurta ihracatı başladı.
Singapur’a ilk kez sofralık yumurta ihracatı Anka Yumurta tarafından gerçekleşti.

Singapur, kahverengi yumurta talep etti.

Anka Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Keskin Keskinoğlu, “Singapur’a ihracat yapıldığı an bir bakıma Uzak Doğu’nun kapıları açılmış oluyor. Bakanlık yetkilileri, Singapur ticaret ateşelerimiz de çok uğraştı. Singapur, kahverengi yumurta talep etti. Yumurtalarımızın analizlerini çok beğendiler. İlk yükleme yaklaşık 450 bin adet. Eğer beğenilirse ‘Her ay 5 konteyner sizden yumurta alırız’ dediler. Bu da yaklaşık 2 milyon 250 bin yumurta demek.” ifadelerini kullandı.Türkiye’den Singapur’a ilk kez SOFRALIK YUMURTA ihracatı yapıldı.

Singapur’un yumurta üretiminin yetersiz olduğuna işaret eden Keskinoğlu, bu ülkenin ihtiyacının büyük kısmını Ukrayna ve Malezya’dan karşıladığını aktardı.

”Piliç eti ihracatında da yeni pazarlara yoğunlaştık”

Keskinoğlu, Uzak Doğu ülkelerinin Türk gıda ürünleri için çok büyük bir pazar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Buraya ihracata başladığımızda Singapur’u referans göstererek Hong-Kong’a daha kolay ihracat yapabiliriz. Hong-Kong için de girişimler var. İnşallah Hong-Kong’da da Türk yumurtası raflarda yerini alacak. Yumurta ihracatında alternatif ve güçlü pazarlar oluşturmak önemli. Piliç eti ihracatında da yeni pazarlara yoğunlaştık. Piliç etinde de Avrupa Birliği ülkeleri çok önemli. Çünkü Avrupa ülkelerinde göğüs eti tüketimi fazla. Bizde de kanat, but tüketimi fazla. Bu şekilde tamamlamış olacak. Sektör daha rahat hareket edecek. Bakanlık da çalışıyor. Bunların hepsi bir süreç ve hiçbiri bir anda olmuyor. İnşallah bunları başaracağız. O ülkeleri de listeye ekleteceğiz.”

Bedri GİRİT:”Singapur’un alım gücünün bir hayli yüksek”

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ise, Singapur’a ihracatın başlamasının önemini vurguladı.

Singapur’un alım gücünün bir hayli yüksek olduğunu ifade eden Girit, ülkenin markalı ve kaliteli ürünlere raflarında yer verdiğini dile getirdi.

Girit, “Böyle alternatif pazarlar oluşturarak sektörün elini güçlendiriyoruz. Singapur’u sadece 6 milyon nüfuslu bir ülke olarak düşünmemek lazım. Uzak Doğu ülkelerinin kapılarını açan bir ülke olarak düşünmek gerekiyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz