Türkiye’nin tarım devi TİGEM nedir, nasıl çalışıyor?

0
4585

HABER

TİGEM, 37 adet işletmesiyle,

Türkiye’nin tarım devi TİGEM nedir, nasıl çalışıyor ?

Türkiye’nin tarım devi TİGEM nedir, nasıl çalışıyor?

TİGEM, Türkiye’nin tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan her türlü mal ve hizmeti üretmek amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. TİGEM, 37 adet işletmesiyle Türkiye’nin dört bir yanında hayvancılık, bitkisel üretim, tohumculuk, fidancılık, ceylan yetiştiriciliği gibi pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Peki TİGEM’in tarihçesi nedir? TİGEM nereye bağlıdır? TİGEM’in görevleri nelerdir? TİGEM’in işletmeleri hangileridir?

Türkiye’nin tarım devi TİGEM nedir, nasıl çalışıyor?
Tarım, Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biridir. Tarım, hem gıda güvenliği hem de ekonomik kalkınma açısından büyük bir öneme sahiptir. Tarım sektörünü desteklemek ve geliştirmek için devlet çeşitli kurum ve kuruluşlar oluşturmuştur. Bu kurum ve kuruluşlardan biri de TİGEM’dir.
TİGEM, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün kısaltmasıdır.
TİGEM, 1984 yılında kurulmuş ve tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan her türlü mal ve hizmeti üretmek amacıyla faaliyetlerine başlamıştır.
TİGEM, Türkiye’nin tarım devi olarak nitelendirilmektedir. TİGEM, 37 adet işletmesiyle Türkiye’nin dört bir yanında hayvancılık, bitkisel üretim, tohumculuk, fidancılık, ceylan yetiştiriciliği gibi pek çok alanda faaliyet göstermektedir. TİGEM, çiftçiyi ve çiftçi örgütlerini desteklemekte, istihdam sağlamakta, ithalatı azaltmakta, ihracatı artırmakta, yerel ve dünya pazarlarını takip etmekte ve tarım sektörüne katkı sağlamaktadır.

TİGEM’in tarihçesi nedir?
TİGEM’in tarihçesi, Osmanlı Devleti’ne kadar uzanmaktadır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşu sonrasında ordu ve saray ihtiyaçlarını karşılamak için haralar kurulmuştur. Bu haralar, at yetiştirerek gelir elde etmiştir. Cumhuriyet döneminde ise Zirai Kombinalar ve Zirai İşletmeler görülmüştür. Bu kuruluşlar, hazineye ait boş araziler üzerinde tarımsal faaliyetler yürütmüştür. 1950 yılında Devlet Üreme Çiftlikleri ile birleşerek Devlet Üretme Çiftlikleri adını almıştır. 1984 yılında ise TİGEM adıyla yeniden yapılandırılmıştır.

TİGEM nereye bağlıdır?
TİGEM, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir kurumdur. TİGEM’in üst kuruluşu ise Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. TİGEM, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

TİGEM’in görevleri nelerdir?
TİGEM’in görevleri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Hükümleri ile belirlenmiştir. TİGEM’in görevleri şunlardır:

Tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan her türlü mal ve hizmeti üretmek, satmak, satın almak, kiralamak, kiraya vermek, işletmek, kurmak, ortaklık kurmak, fizibilite, mühendislik, laboratuvar hizmetleri yapmak veya yaptırmak.

Tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunmak, hayvansal ve bitkisel üretim yapmak, tohum, fidan, fide, hayvan, damızlık, spermaları yetiştiricilere sunmak, planlamak, planlı çalışmak, işletmelerin hayvansal üretimlerini katma değer haline getirmek, bitkisel üretimler üzerinde çalışmak.

Çiftçiyi ve çiftçi örgütlerini desteklemek, istihdam sağlamak, ihtiyaçların olması üzerine mal ve hizmet ithalatı yapmak, yerel ve dünya pazarlarını takip etmek, iletişime geçmek, piyasalarda çalışmak.


Türkiye’nin tarım devi TİGEM nedir, nasıl çalışıyor?
TİGEM, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 17 tanesi TİGEM tarafından işletilen 20 tanesi kiraya verilmiş toplam 37 adet işletmesi bulunmaktadır. TİGEM’in işletmeleri şunlardır:

Altınova Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Boztepe Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Çukurova Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Dikili Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Eskişehir Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Gökçeada Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Karacadağ Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Karakuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Konya Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Samsun Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Şanlıurfa Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Yalova Tarım İşletmesi Müdürlüğü

TİGEM, Türkiye’nin tarım sektörüne büyük katkılar sağlayan bir kurumdur. TİGEM, tarımsal üretimi artırmak, kaliteyi yükseltmek, çiftçiyi desteklemek, istihdam sağlamak, ihracatı artırmak, ithalatı azaltmak gibi pek çok amaçla çalışmaktadır. TİGEM, Türkiye’nin tarım devi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz