TVHB DUYURUSU: ”Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına NEDEN alınmıyoruz.”

0
5369
Türk Veteriner Hekimler Birliği ve
56 Veteriner Hekim Odasından Kamuoyuna!

Darp ediliyoruz, öldürülüyoruz!

Ama Veteriner Hekimler olarak Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmıyoruz.”

TVHB DUYURUSU: ''Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına NEDEN alınmıyoruz.''
 Günümüzde hayatın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da artmış ve içinden çıkılmaz bir şiddet sarmalı haline gelmiştir. Veteriner hekimler de bu şiddetin en büyük mağdurlarından olmakta, mobbinge, tacize, lince, şiddete uğramakta, darp edilmekte, hatta öldürülmektedirler. 2022 yılı Nisan ayında, toplum sağlığını korumaya çalışırken görevi başında öldürülen Veteriner Hekim Volkan Lale’nin katilinin cezası henüz kesinleşmemişken, geçen ay İzmir’de, geçtiğimiz hafta da başka bir meslektaşımız Ankara’da muayenehanesinde saldırıya uğradı.
 Sağlıklı yaşamanın her canlının hakkı olduğu bilinciyle, hayvan sağlığı için ülkemizin en ücra köşelerinden kent merkezlerine kadar her yerde hizmet veren veteriner hekimler, aynı zamanda halk sağlığının da koruyucusudurlar.
 Ancak unutulmamalıdır ki; veteriner hekimlerin toplum için sağlıklı gıdanın kontrolünü yaparken baskıya, mobbinge uğraması, aşılamaya giderken tehdit edilmesi, üreticiye destek olurken güvende olmaması, yerel yönetimlerde sahipsiz hayvanlar için çalışırken linçe uğraması, kendi özsermayesi ile kurduğu muayenehanesinde güvenli olmayan koşullarda çalışmak zorunda bırakılması, esasen toplum sağlığının, hayvan refahının, ülke hayvancılığı ve ekonomisinin saldırıya-şiddete uğramasıdır! Veteriner hekimlerin, hangi alanda çalışırsa çalışsın aynı zamanda kamu hizmeti verdiği göz ardı edilmemelidir.
 Veteriner hekimler her şeye rağmen pandemide olduğu gibi depremde de gıda işletmelerinde, köylerde ve muayenehanelerindeki görevlerini aksatmadılar, hastalarını şifasız bırakmadılar. Ancak bunca özveriye karşın, toplumun gözü önünde her gün darp ediliyor, bıçaklanıyor, hatta öldürülüyorlar.
 Buna karşın, tüm ısrarlarımıza rağmen veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulmaktadırlar. Oysa veteriner hekimler yasalar önünde sağlık çalışanıdır, bizlere karşı işlenen suçlar da dahil, özlük haklarımız, veteriner hekimlerin yaşam ve çalışma koşulları mevcut yasalara uygun düzenlenmelidir.
 Görevi başında şiddete uğrayan meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’nun yanında olduğumuzu bildirir; yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir meslek grubu olarak, sesimizi duyurmak için kritik noktalar ve durumlar hariç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 (bir) gün süreyle iş bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.
 Tüm vatandaşlarımızın anlayışını bekliyor ve esasen toplumun karşı karşıya olduğu riskleri gündeme getirecek olan bu iş bırakma kararımıza destek olmaya çağırıyoruz.
TVHB Merkez Konseyi ve 56 İl ve Bölge Odası
Kaynak-editorial düzenleme .Yılmaz KURŞUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz