TVHB’den ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’

0
7743

GÜNDEM

TVHB’den ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’ açıklaması..

“Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü yeniden açılmalıdır”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) tarafından, ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulunuldu.

TVHB’den ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) tarafından, ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.

TVHB’den ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Murat Arslan, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla  yaptığı açıklamasında, veteriner hekimlerin yaşadığı hak kayıplarına ve özlük hakları ihlallerine dikkat çekti. Arslan, bu sorunlara çözüm bulunmaması halinde önümüzdeki süreçte iş bırakma dahil tüm demokratik haklarını kullanacaklarını da açıkladı.

“Veteriner hekimler olarak çok uzun zamandır, yaşadığımız hak kayıplarına rağmen fedakarca görevimizi yapmaya çalışıyoruz”

TVHB’den ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’

Arslan, veteriner hekimlerin 1800’lü yıllardan beri yaptıkları çalışmalarla dünya literatürüne girmiş ve çığır açan araştırmalar yaptığını söyledi. Veteriner hekimlerin 1980’li yıllardan itibaren hem çalışma alanlarının daraldığını hem de özlük haklarında kayıplar yaşadığını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Veteriner hekimler olarak çok uzun zamandır, yaşadığımız hak kayıplarına, ötekileştirilmeye ve yok sayılmaya rağmen fedakarca ve sabırla görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Çünkü üstlendiğimiz görevlerin ihmal edilmesi, koruyucu hekimlik, aşı üretimi, güvenilir ve yeterli gıdaya erişim, hayvan, insan ve çevre sağlığı gibi hayati alanlarda ciddi sorunlara sebep olabilecek niteliktedir.  Gelinen noktada, insan onuruna yakışır yaşam ve görev yapma şartlarımız tamamen ortadan kalkmış, önlem alınması kaçınılmaz hale gelmiştir.”

Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından her yıl bu Dünya Veteriner
Hekimleri Günü için bir tema belirlendiğini sözlerine ekleyen Arslan, “Bu yıl
belirlenen tema ‘Veteriner hekimler temel sağlık çalışanıdır’ oldu. Ancak

ülkemizde yürürlükteki mevzuata rağmen veteriner hekimler kanuna aykırı
olarak sağlık sınıfı dışında değerlendirilmektedir.”dedi

TVHB’nin meslektaşlarının insan onuruna yakışır şartlarda çalışmaları ve yaşamaları için çaba harcadığını belirten Arslan, “Mesleğimizin uğradığı haksızlıklara karşı yıllardır sürdürdüğümüz diyalog yolları artık tükenmiş, sorunlarımızı kamuoyuna açık ifade etmekten başka bir yol kalmamıştır” dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, kamu veteriner hekimleri için bir dizi çözüm önerisi de sundu. Bu öneriler arasında fiili hizmet zammının geri getirilmesi, emekli veteriner hekimlere ek ödeme yapılması, Özel Hizmet Tazminatları ve ek ödemelerin artırılması, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda çalışan veteriner hekim ve veteriner hekim kökenli şube müdürlerinin büyük proje tazminatından yararlanması ve veteriner hekimlerin ek göstergesinin aldıkları eğitimle orantılı olarak artırılmasının yer aldığını söyledi.TVHB’den ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’

“Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü yeniden açılmalıdır”

Veteriner hekimlerin birçok sorunun olduğunu da dile getiren Arslan, “Cenevre veteriner hekimliği sözleşmesine aykırı olarak Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve bağlı birimleri reorganizasyon adı altında kapatılmış, mesleğimize ve hayvancılığa önemli bir darbe vurulmuştur. Zaman geçirilmeden doğrudan Bakana bağlı Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü yeniden açılmalıdır.  Gıda, ilaç ve diğer alanlarda çalışan veteriner hekimler yıllardır iş ve ücret güvencesi olmadan çalıştırılmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanında çalışan veteriner hekimlerin çalıştıkları alanı bırakmak zorunda kaldıklarını aktaran Arslan, “Bu durum önümüzdeki yıllarda bu alanda çalışan veteriner hekim yokluğu nedeniyle hayvancılığa daha çok zarar verecektir” diye konuştu.

Prof Dr. Murat Arslan, Kamu veteriner hekimleri için taleplerinin şunlar
olduğunu söyledi:

• Fiili hizmet zammı ayrım olmadan bütün veteriner hekimleri kapsayacak
şekilde , her yıl için en az iki aylık olmak üzere iade edilmelidir.
• Emekli veteriner hekimlere her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme
yapılmalıdır.
• Özel Hizmet Tazminatları ve ek ödemeler arttırılmalıdır.

• Tarım ve Orman Bakanlığında çalışan veteriner hekim ve veteriner hekim
kökenli şube müdürleri büyük proje tazminatından yaralanmalıdır.
• Veteriner hekimlerin ek göstergesi  aldıkları eğitimle orantılı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz