Uluslararası Kanatlı Konseyi 15. Yaşını Kutluyor

0
12

Dünyada 23 üye ülke ve 52 asosiye üyesi ile kanatlı üretiminin %90’ından fazlasını temsil eden Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC) 15. yaşını kutluyor.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) de Uluslararası Kanatlı Konseyi kurucu üyesi olup Türkiye Kanatlı Eti Sektörünü 23 üye arasında temsil etmekte.

Uluslararası Kanatlı Konseyi 15. Yaşını Kutluyor

7 Ekim 2005 tarihinde bir grup kanatlı eti derneği tarafından kurulan Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC) bugün 15. yılına ulaştı.

IPC Başkanı Robin Horel ve Genel Sekreteri Nicolò Cinotti yayınladıkları kutlama mesajında şu açıklamalarda bulundular:

“15 yıldır faaliyet gösteren Birliğimiz, bu önemli günde üyelerimizi bir araya getiren ve sektörümüzü kutlayan güzel bir etkinliği hak etmektedir, Ancak maalesef insanlık tarihindeki en zor ve en zorlu deneyimlerden biri olan pandemi süreci bizi gerek olağan toplantılar gerekse kutlamalar konusunda kısıtlamaktadır.”

“Böylesine zor bir süreçte, başından beri Dünya’nın her ülkesinde kanatlı sektörü dayanıklılığını göstermiş, salgının darbesini en az hasarla atlatmak için çaba göstermiş ve işine devam ederek “yeni normale” uyum sağlamayı başarmıştır.”

“IPC, bu zor dönemde de faaliyetlerini sürdürmeye, sektörün çıkarlarını uluslararası paydaşlarla temsil etmeye ve hatta üyelerine daha da fazla hizmet sunmaya devam etmiştir. Gıda Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) öncelikli olmak üzere sektörün bütün paydaşları ile diyaloğunu güçlendirmiştir. ”

“IPC’nin bugüne kadar gelen başarısı her zaman üyelerinin desteğinden gelmiştir. Bugüne kadar konseye destek veren eski ve mevcut IPC üyelerini, çalışanlarını ve tüm başkanlarını kutluyoruz. Hepimize mutlu yıllar…”Uluslararası Kanatlı Konseyi 15. Yaşını Kutluyor

Uluslararası Kanatlı Konseyi üyesi olan ve Türkiye’de kanatlı eti sektörünü en üst düzeyde temsil eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca ise yaptığı bir konuşmada, Uluslararası Kanatlı Konseyi kurucu üyesi olmaktan büyük gurur duyduklarını, dünya’nın geçirdiği bu zor dönemler de dahil olmak üzere her türlü süreçte IPC’nin önemli destekçilerinden olunacağını belirterek  ”Nice 15’li yıllarda dünya ticaretinde tüm Birlik üyelerinin birlik ve beraberlik içerisinde olmasını umduklarını” sözlerine ekledi.

——————————————————————————————-

Uluslararası Kanatlı Konseyi açıkladı: Tüketicilerin sağlıklı gıdalara ulaşması hayati önem taşıyor..

Dünyada 23 üye ülke ve 52 asosiye üyesi ile kanatlı üretiminin %90’ından fazlasını temsil eden Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC);  Coronavirüs Hastalığı (COVID19) salgınından dolayı belirlediği ilkeleri dünya kamuoyuna açıkladı.

IPC, salgından dolayı dünyanın her konuda zor bir dönemden geçtiği bu süreçte tüketicilere sağlıklı gıdanın ulaştırılmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Bu amaçla; yaşanan salgında birinci önceliğinin çiftlikten çatala gelen süreçte;  çalışanların, tedarikçilerin ve tüketicilerin sağlığını titizlike korunması olduğunu açıklayarak tüm önlemleri aldığını açıklamıştır. Dünya genelinde tüm kanatlı konsey üyelerinin biyogüvelik önlemleri ile beraber salgın kapsamında alınan uluslararası güvenlik kurallarına uyduğunu belirtmiştirUluslararası Kanatlı Konseyi 15. Yaşını KutluyorUluslararası Kanatlı Konseyi (IPC), tüm üyelerinin dünya nüfusunun beslenmesinin sağlanabilmesi için güvenli, sürdürülebilir ve sağlıklı kanatlı ürünlerinin üretimini sağlamakla yükümlü olduğunu,  bu çerçevede tüketicilerin dünya genelinde temel beslenme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ticari engellerin ortaya çıkmasını ve tedarik zincirinin sekteye uğramasını engellemek adına tüm çabayı sarf ettiğini ve edeceğini de belirtmiştir.

Ayrıca gerek gıda gerekse sağlıkla ilgili zaman zaman bilim dışı açıklamaların yaşandığı bu zor süreçte IPC, bilimsel anlayışın ve bilginin gelişimini takip etmenin ve bilime dayalı risk analizi prensip ve işlemlere uyumlu tüm önlemleri güncellemenin önemini herkesin farkında olması gerektiğinin altını çizmiştir.

Bu kapsamda; COVID-19’un  bir gıda güvenliği konusu olmadığını. solunum yolları ile ilgili bir hastalık olup insandan insana temel bulaşma yolunun solunum ile ortaya çıkan damlacıklar olduğu vurgulamıştır.

Mevcut bilgiler çerçevesinde SARS-CoV-2 virüsünün gıda ve gıda paketleri ile bulaştığına dair herhangi bir bulgunun mevcut olmadığını açıklamıştır. Buna rağmen sanayi gıda güvenliğinin sağlanması için son derece sıkı gıda güvenliği prosedürlerini hayata geçirmeye devam etmektedir.

Uluslararası Kanatlı Konseyi üyesi olan ve Türkiye’de kanatlı eti sektörünü en üst düzeyde temsil eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR)  ise üyeleri ile beraber uluslararası güvenli üretim politikalarını  ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm kriterlerini titizlikle uyguladıklarını açıklamıştır.

Ayrıca sağlıklı beslenmede önemli rol oynayan tavuk ve hindi etinin yeterli miktarda üretimini gerçekleştirme ve aksatmadan tüketicilere ulaştırma konusunda her türlü önlemi salgının başından beri aldığını belirtmiştir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz