Umman’dan kanatlı sektörünü sevindiren haber..

0
16

EKONOMİ

Kuş gribi vakaları gerekçeydi..

Umman’dan kanatlı sektörüne İYİ HABER .!

Umman’dan kanatlı sektörünü sevindiren haber..

Ticaret Bakanlığı, Umman’ın 2023 yılında yaşanan kuş gribi vakalarını gerekçe göstererek Türkiye’ye yönelik uygulamaya koyduğu kanatlı eti ve yumurta ithalatı yasağını kaldırdığını bildirdi.

Umman’dan kanatlı sektörünü sevindiren haber..

Ticaret Bakanlığı ihracatçı birliklerine gönderdiği bir yazıyla, Umman Tarım, Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanlığının kararıyla, 2023 yılında yaşanan kuş gribi vakaları nedreniyle Türkiye’ye yönelik uygulanan kanatlı eti ve yumurta ithalatı yasağının kaldırılmış olduğunu duyurdu.

Ummanlı firmalar ithalat izni talep etmedi
Umman’dan kanatlı sektörünü sevindiren haber..Söz konusu karar üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı yetkililerinin Umman tarafına ile 16 Mayıs’ta yaptığı görüşmede, ithalat iznine tabi olacak şekilde akreditasyon sürecinin devam ettiği, fakat yeterli ithalat izni başvurusunun Ummanlı firmalardan gelmediği ve halihazırda ithalat izninin herhangi bir firmaya verilmediği bilgisinin edinildiği belirtildi.

Bu kapsamda Umman Tarım, Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanlığı tarafından iletilen bilgilendirme notu ile Yasak Kaldırma Kararı Bildirimi ve ihracatçı ülkelerdeki hayvan/balık tesislerinin akreditasyonu kılavuzu da ihracatçı birliklerine iletildi.

RESMİ AÇIKLAMA: Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Umman Tarım, Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanlığının internet sayfası ve sosyal medyası hesabında duyurulduğu üzere 85/2024 sayılı Bakanlık Kararı ile 2023 yılında yaşanan kuş gribi vakaları nedeniyle ülkemize yönelik uygulanan kanatlı eti ve yumurta ithalatı yasağının kaldırılmış olduğu bildirilmektedir.

Söz konusu, 6.05.2024 tarihinde ilgili karara yönelik anılan Bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşme sonrasında, ithalat iznine tabi olacak şekilde akreditasyon sürecinin devam ettiği fakat yeterli ithalat izni başvurusunun Ummanlı firmalardan gelmediği ve halihazırda ithalat izninin herhangi bir firmaya verilmediği bilgisi edinildiği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, sürece dair anılan Bakanlıkça iletilen bilgilendirme notu ile ihracat gerçekleştirmek isteyen firmalardan talep edilen belgeler (https://oaib.org.tr/Uploads/Sirkuler/20241106-6157.pdf ) eklerinde yer almaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz