USDA’ya GÖRE BUĞDAY İTHALATI 11 MİLYON TONA ÇIKACAK…

0
2435
BUĞDAY İTHALATI 11 MİLYON TONA ÇIKACAK…

ABD Tarım Bakanlığı, Türkiye için 2022/23 sezonu tahıl üretim tahminlerini paylaştı. Buna göre buğday, arpa ve pirinç üretiminde artış, mısırda ise azalış öngörülüyor. USDA, yeni sezonda ülkemizin buğday üretiminin, geçen yıla göre bir milyon ton artışla 17 milyon ton olacağını tahmin ediyor. Buğday ithalatının ise 11 milyon tona çıkması öngörülüyor.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), Türkiye’nin tahıl ve yem üretimine ilişkin öngörülere yer verilen bir rapor yayınladı. 18 Nisan tarihli raporda, iyileşen hava koşullarıyla birlikte buğday, arpa ve pirinç üretiminin 2022/23 sezonunda artmasının beklendiği ifade ediliyor. Ancak çiftçilerin daha kârlı ürünlere geçiş yapması sebebiyle mısır üretiminin ise düşeceği tahmininde bulunuluyor.

2022/23 sezonundaki tahıl üretiminin artan girdi maliyetlerinden etkileneceği vurgulanan USDA raporunda, “Arpa hariç, diğer ana tahılların ithalatının, güçlü yerel ve yeniden ihracat (re-export) talebine cevap olarak artması bekleniyor. Hükümet, artan gıda enflasyonunun ortasında iç piyasayı istikrara kavuşturmak için belirli tarımsal ihracatları kısıtlamak için ek adımlar atabilir.” değerlendirmesi yapılıyor.

BUĞDAY EKİLİ ALAN AZALACAK

Raporda, 2022/23 sezonu buğday üretiminin, geçen yıla göre bir milyon ton artarak 17 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Bunun yaklaşık 2 milyon tonunun durum buğdayı olacağı öngörülüyor. Çiftçilerin arpa ve ayçiçeği gibi alternatif ürünlere geçişiyle, buğday hasat edilen alanın geçen yıla kıyasla 300 bin hektar azalarak 6.75 milyon hektara düşmesi bekleniyor. Ancak iyileşen hava şartlarının buğday verimini yükseltmesi ve bunun da azalan ekili alandan kaynaklanan üretim kayıplarını fazlasıyla telafi edeceği aktarılıyor.

BUĞDAY İTHALATI 11 MİLYON TONA ÇIKACAK

USDA,  Türkiye’nin 2022/23 sezonu buğday ithalatının, ekmek ve diğer buğday bazlı ürünlere yönelik artan talebe karşılık olarak geçen sezona göre bir milyon ton artarak 11 milyon tona çıkacağını tahmin ediyor. Türkiye’nin buğdayı çoğunlukla Rusya ve Ukrayna’dan aldığına değinen USDA, son dönemde Romanya ve Moldova’dan ithalatın arttığına dikkat çekiyor.

TMO’nun buğday alım fiyatının geçtiğimiz haziran ayında 260$/ton’dan Mart 2022’de 400$/ton’un üzerine çıktığı aktarılan raporda, “Piyasa kaynaklarına göre Türkiye, Rusya’dan buğday ithal etmeye devam ediyor. Türkiye aynı zamanda, hem Rusya hem de Ukrayna’daki tedarik zinciri belirsizlikleri sebebiyle alternatif tedarikçiler arıyor gibi görünüyor. Örneğin, Türkiye bu yıl Romanya ve Moldova’dan buğday ithalatını artırdı. Ve mart ayında kendisi için daha az alışılmış bir buğday tedarikçisi olan Arjantin’den 230 bin ton buğday ithal etti.” ifadelerine yer veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz