Veteriner Hekimler, Şubat Ayında Ankara’da Toplanacak

0
4351

Veteriner Hekimler, Sorunlarının Çözümü İçin Şubat Ayında Ankara’da Toplanacak

Veteriner Hekimler, Sorunlarının Çözümü İçin Şubat Ayında Ankara'da Toplanacak

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi’nin davetiyle 56 veteriner hekim odasının başkan ve yöneticileri,  Ankara’da bir araya geldi.

Toplantıdan, şubat ayı sonunda Ankara’da veteriner hekimlerin ve veteriner fakültesi öğrencilerinin katılacağı, yetiştiricilerin ve hasta yakınların da destek vereceği bir buluşma yapılması kararı çıktı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi’nin davetiyle 56 veteriner hekim odasının başkan ve yöneticileri,  Ankara’da bir araya geldi. Toplantıdan, şubat ayı sonunda Ankara’da veteriner hekimlerin ve veteriner fakültesi öğrencilerinin katılacağı, yetiştiricilerin ve hasta yakınların da destek vereceği bir buluşma yapılması kararı çıktı.

TVHB Merkez Konseyi’nin çağrısıyla veteriner hekim odalarının başkan ve yöneticileri Ankara’da toplandı. Meslek örgütü yöneticileri, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. TVHB tarafından yapılan yazılı açıklamada; yeni seçilen TVHB Merkez Konsey yönetimince düzenlenen ilk oda başkanları toplantısının gündem maddeleri daha önce oda başkanlarına gönderilen bir ankete yapılan geri dönüşlerin değerlendirilerek belirlendiği belirtildi. Toplantıda, veteriner hekimlik mesleğinin uygulanması ve yaşanan önemli sorunlar masaya yatırıldı ve ortak akıl ile çözüm yolları arandı.

“HAYVANCILIK VE ÜRETİCİLER ZOR DURUMDA”

Son 40 yıllık süreçte veteriner hekimlerin hak ve yetki kayıplarına dikkat çekilen oda başkanları toplantısında, eğitim, istihdam, etik ve deontoloji, meslek odalarının kurumsallaşması, farklı alanlarda çalışan meslektaşların özlük hakları, serbest veteriner hekimlerin sorunları, e-reçete, İTS, ATS, Pet-Vet protokolü ve aksaklıkları, gıda işletmelerinde ve yerel yönetimlerde çalışan veterinerlerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar ile bunlara yönelik çözüm önerilerinin tartışıldığı açıklandı. Toplantıda ayrıca Türkiye’deki hayvancılığın ve üreticilerin içinde olduğu zor durum da değerlendirildi.

MESLEKİ HAK VE YETKİLERİN TALEP EDİLMESİNDE İZLENECEK TAKVİM BELİRLENDİ

Veteriner hekimliğin çok geniş bir çalışma alanına sahip olduğu ve bu çalışma alanlarının her birinin kendine özgü birikmiş sorunları olduğu dile getirildi. Sorunların çözümü konusunda meslek örgütlerimizin daha aktif olması, sahadan ve akademiden alacakları destekle mesleki mücadeleyi yönlendirmeleri gerektiği ifade edildi. Toplantının en önemli çıktısı ve üzerinde geniş mutabakat sağlanan nokta ise “Mesleki Hak ve Yetkilerin Talep Edilmesinde İzlenecek Takvimin Belirlenmesi” olduğu ve izlenecek takvimin yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

TVHB Merkez Konseyi’nin çağrısıyla veteriner hekim odalarının başkan ve yöneticileri Ankara’da toplandı. Meslek örgütü yöneticileri, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.
TVHB Merkez Konseyi’nin çağrısıyla veteriner hekim odalarının başkan ve yöneticileri Ankara’da toplandı. Meslek örgütü yöneticileri, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

“ÖTEKİLEŞTİRİLEN BİR MESLEĞİN SESİNİ, YETKİLİLERE DUYURACAĞIZ”

TVHB tarafından yapılan yazılı açıklamada, atılacak adımların yıllardır görmezden gelinen, ötekileştirilen, kanunlarla verilen hakları yok sayılan bir mesleğin sesinin yetkililere duyurulması ve veteriner hekimlere yapılan haksızlığın kamuoyuna etkili bir şekilde iletilmesini içereceği ifade edildi. Kamuoyuna yapılacak bilgilendirmede yaşanan olumsuzlukların esasen, toplum ve çevre sağlığına, güvenilir ve yeterli gıdaya, yetiştiricilere, hayvancılığa ve ekonomiye zarar verdiği belirtildi.

ŞUBAT AYI SONUNDA VETERİNERLER ANKARA’DA BULUŞACAK

Açıklamada, biriken sorunların çözümünün talep edileceği, 40 yıldır süren çözümsüzlük devam ettiği takdirde TVHB’nin veteriner hekim odalarıyla birlikte tüm demokratik haklarını kullanacakları bildirildi. Şubat ayı sonunda Ankara’da veteriner hekimlerin ve veteriner fakültelerinin öğrencilerinin katılacağı, yetiştiricilerin ve hasta yakınların da destek vereceği, birlik tarihinin en büyük buluşmasının gerçekleştirileceği açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz