Veteriner hekimlerden COVİD-19 aşı sırasına ALINMAMAYA SESLENİŞ..!

0
20

Elbette her meslek ve hizmeti kıymetlidir..

Meslek grubu olarak henüz Covid-19 aşı sırasına alınmayan veteriner hekimleri, ”Sağlık çalışanı değil miyiz?” diyerek seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmaya çalışıyor.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir,  Covid-19 aşısı uygulaması hakkında, ‘ 80 milyon nüfus bu ülkenin vatandaşı değil mi? Aşıda öncelik yarışının artık tadı kaçmadı mı?” dedi. Veteriner hekimlerden  COVİD-19 aşı sırasına ALINMAMAYA SESLENİŞ..!

Veteriner Hekimlerin sağlık çalışanı olduğu halde aşılanma sırasında bulunmadığını ve  önceliğin neye göre yapıldığını sorgulamaya başladıklarını belirten Özdemir, ilgili bakanlıklara, “Biz sağlık çalışanı değil miyiz?” diye sorduklarını ancak bugün gelinen noktada soruları bakanlıklar üstü düzeyde sormak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Gelinen aşamada, nüfusun çoğunluğunun bir an önce  aşılanmasının normalleşme sürecini hızlandıracağı ve ekonomik anlamda rahatlamanın önünü açacağı gerçeğine işaret eden Özdemir,  her geçen gün farklı meslek grupları, farklı topluluklar, farklı bakanlık yetkilileri aşı sırası derdine düştüğünü ve gündemde hastalığın yayılmasına dair önlemlerden çok, aşıda önceliğin yer aldığını vurguladı.

Aşıda önceliğin sürecin başından beri bilimsel olarak doğru uygulanmadığını savunan Özdemir, ”80 milyonu bilimsel anlamda sadece yaş kategorisinde de sıralasanız, isime göre de sıralasanız hep birileri sona kalacaktır. Çünkü aşı bizim değildir” dedi.

Artık karmaşaya, toplumu geren ve ötekileştiren, ”önemsizsin’ ‘hissi yaratan önceliklere son verilmesini isteyen Özdemir, şu değerlendirmede bulundu:

‘Bizler Veteriner Hekimler olarak sağlık çalışanı olduğumuz için aşılanmamız gerektiğini söyledik. Geç de olsa sağlık çalışanı olduğumuzun kabul gördüğünü düşündük ve Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasına inanarak haklı bir bekleyişe girdik. Ama gördük ki Veteriner Hekimlerin sadece Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanı olan kısmı aşılanırken, diğerleri listelere girememiş. Gördük ki daha bizlerin, güya öncelikli, aşılanma takvimi bitmemişken yeni öncelikler yeni sözler sıralamalar gündeme gelmiş. Lütfen bu komediye artık bir son verin.  Elbette dışa bağımlı olursak aşı için öncelik sıralaması yapmanız gerekir. Elbette hep söylediğimiz yerli ve milli olmaya dair uygulamalar sözde kalırsa kendi aşımızı kısa sürede piyasada göremeyiz. Elbette her meslek ve hizmeti kıymetlidir. Kimse kimseden önce aşı olduğu için kimsenin yaptığı iş daha az değerli, daha az riskli görülmemelidir.”

Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan,  bakanlıklar arasında aşı konusundaki çelişkili uygulamalardan kaynaklı oluşan mağduriyetleri gidermesini, kurumların yetkililerinin, meslek odalarının, her kesimden vatandaşın gruplaşmasına dur demesini beklediklerini söyledi.

Ajans Bizim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz