Yeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?

0
7322
Hayvan yemi olarak kullanılması mümkün mü ? 

Yeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?Bakla, böcek ve bezelye bazlı proteinler, kümes hayvanı yemleri açısından önemli bir potansiyele sahip. Yapılan çalışmalar, bu potansiyele rağmen yaygın kullanımın önünde halen bazı engeller olduğunu gösteriyorYeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?
.

Schothorst Feed Research (SFR) tarafından beş yıllık bir kamu-özel ortaklığı (PPP) araştırma projesi kapsamında yapılan çalışmada, bu ürünlerin Avrupa Birliği kümes hayvanları sektöründe kullanılma potansiyeli değerlendirildi. Çalışmada bu ürünlerin hayvan yemi olarak kullanılmasının önündeki başlıca engellerin fiyat ve bulunabilirlik olduğu belirlendi.
 
Proje 13 özel firma, SFR ve Wageningen Hayvancılık Araştırmalarınca yürütüldü.  

Hayvan yemlerinde döngüselliği arttırabilmek amacıyla hazırlanan proje 13 özel firma, SFR ve Wageningen Hayvancılık Araştırmaları gibi enstitülerce yürütüldü.

2018’de başlayan çalışmalarda, yem ham maddesi olarak yeni proteinlerin yanı sıra, yan ürün ve küspelerin kullanımının nasıl artırılacağı araştırıldı. Amaç, kaynak kullanım verimliliğini artırmak, besin döngülerini tamamlamak ve böylece döngüsel biyoekonomiye yardımcı olmaktı.Yeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?


Yeni proteinler piliçlerde denendi
Çalışma kapsamında yeni proteinlerin piliçlerde sindirilebilirlik testini gerçekleştirildi. Soya küspesini referans alan ekip, alternatif girdilerin besleyicilik değerlerini belirlemek istedi.


Bu amaçla bakla protein konsantreleri, çim proteini izolatları, bezelye türevi protein ve ticari olarak temin edilen iki böcek protein ürünü kullanıldı.

Çalışmada tavuklar 14. güne kadar ticari standart bir yemle beslendi, daha sonra deneysel diyetlerden birine geçirildi. 24. güne kadar deneysel diyetlerde tutulan tavuklardan, denemenin son üç gününde, dışkı ve bağırsak içeriklerinden örnekler alındı. Ekip bu örneklerle ileal sindirilebilirlik ve fekal sindirilebilirlik katsayılarını belirledi

Sonuçlar, bakla ve bezelye proteini konsantrelerinin protein bakımından soya fasulyesi küspesi ile aynı yüksek sindirilebilirlik katsayısına sahip olduğunu gösterdi. Ekip, yağdaki sindirilebilirlik katsayılarının bakla ve bezelye protein ürünlerinde daha yüksek olduğunu belirledi.Yeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?

İyi performans sergilerken böcek proteinlerinin soya fasulyesi küspesine yakın, biraz daha düşük bir protein sindirilebilirlik katsayısına sahip olduğu; ancak çim protein izolatının soya fasulyesine kıyasla hem ham protein hem de yağ sindirilebilirliği bakımından daha düşük performansa sahip olduğu belirledi.

Yüksek maliyet nedeniyle kullanıma girmeye hazır değil
Araştırma ekibi, yapılan testlerde besin değeri açısından kendisini kanıtlamasına rağmen, bu gibi girdilere yönelik gıda sektörü talebi göz önünde bulundurulduğunda bakla ve bezelye proteini ürünlerinin yem uygulamalarında kullanılmasının çok maliyetli olduğunu belirtti.

Yani ürünler besleyicilik anlamında kendisini ispatlasa da yemlere bileşen olarak kullanılması için henüz erken.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz