Yılbaşından YILBAŞINA Hatırlanan Hayvan:HİNDİ

0
9

Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Mikail Baylan, ‘Bizim ülkemizde kişi başı hindi tüketimimiz 600 gram civarında. Yalnızca yılbaşına yönelik tüketim ve üretim söz konusu’’ diyerek yaptığı açıklamalarda gelişmiş ülkelerde kişi başı hindi tüketiminin ortalama 10 kilogram olduğunu söyledi.

Açıklamalarında tavuklara göre hindilerin daha dayanıklı, uzun ömürlü, karkas randımanı ve beslenme değerlerinin yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mikail Baylan  , Türkiye’de 2 milyon 200 bin ton civarında tavuk eti üretiminin olduğunu, hindi üretiminin ise 55 bin ton civarında kaldığını sözlerinde belirtiyor.Yılbaşından YILBAŞINA Hatırlanan Hayvan:HİNDİ

Hindi eti üretiminin ülkemizin Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında çok düşük düzeyde kaldığının ifade edildiği açıklamasında  Prof. Dr. Mikail Baylan,şunları söyledi:

 Dünyada üretilen kanatlı et üretiminin yüzde 6’sı hindidir, gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 10-15’dir. Bizim ülkemizde ise üretilen kanatlı eti üretiminin yüzde sadece 2,5’u hindi üretimidir.

Gelişmiş ülkelerde yılın bir günü değil, her günü tüketilmekte. Ortalama kişi başına tüketim 10, kimi ülkelerde 15 kilogramdır. Bizim ülkemizde maalesef yılın son günlerine yılbaşına yönelik tüketim ve üretim söz konusu olduğundan kişi başı hindi eti tüketimi 600-650 gram civarıdır.”

Hindinin protein içeriği yüksek..

Kendi ürettikleri yemleri kullanarak besledikleri 450 civarında bronz cinsi hindi bulunduğunu ifade eden Prof. Baylan, bunların bir kısmını kilogramı 25 liradan yılbaşı için satışa çıkardıklarını söyleyerek.”Hindinin protein içeriği hem kırmızı hem tavuk etinden daha yüksek. Her yaştaki insanın tüketebileceği bir gıdadır. Mutlaka bunu yılın her dönemine yaymamız lazım. Sadece yılbaşında hatırlamamamız gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz