YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon: “Başarıya Düşen Gölge”..

0
104

SEKTÖR

YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon:

5 Konteynır YUMURTA ile “Düşürülen Gölge”

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı (YUM-BİR) İbrahim Afyon yaptığı yazılı açıklamada, Tayvan’a 4 ay içinde 217 konteynır yumurta gönderildiğini, bunların 212’sinin kabul gördüğünü bildirdi.

YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon ”Sakıncalı olduğu ileri sürülen sınırlı miktar ‘parti mal’ yerinde imha olmuş, ülkemize iadesi söz konusu olmamıştır. Sektörümüzde varsa çürük elmaların ortaya çıkarılması, söz konusu ürünlerin nasıl temin edildiği, ihmal mi yoksa kasıt mı olduğu gerekli işlemler sonrasında ortaya çıkarılacaktır.”açıklamalarında bulundu.


YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon: “Başarıya Düşen Gölge”..Türkiye’den Tayvan’a yapılan 127 tonluk yumurta ihracatında kanserojen madde tespit edilmesi haberleri, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve ithalat durdurulmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından Türk yumurta sektörü de bir açıklama yaptı.
“Sadece 5 konteynır olan 1 parti üründe sorun..”

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı (YUM-BİR) İbrahim Afyon yaptığı yazılı açıklamada, Tayvan’a 4 ay içinde 217 konteynır yumurta gönderildiğini, bunların 212’sinin kabul gördüğünü bildirdi. Afyon, şunları ifade etti:

“Sadece 5 konteynır olan 1 parti üründe sorun olduğu ileri sürüldü. Söz konusu iddialar zaman, zemin ve kişiler dikkate alındığında çok manidardır. Uzak Doğu’ya ihracatımızdaki başarımız, acımasız pazar mücadelesine, 2 kişinin ticari olarak uzlaşamaması sebebiyle gölgelenmiştir. Sakıncalı olduğu ileri sürülen sınırlı miktar ‘parti mal’ yerinde imha olmuş, ülkemize iadesi söz konusu olmamıştır. Sektörümüzde varsa çürük elmaların ortaya çıkarılması, söz konusu ürünlerin nasıl temin edildiği, ihmal mi yoksa kasıt mı olduğu gerekli işlemler sonrasında ortaya çıkarılacaktır.”


YUM-BİR Başkanı İbrahim AFYON: Gözden kaçma olasılığına bile izin yok..
Türkiye’de 20 yıldır yasak olan ithalat, üretim ve kullanımı bulunan maddenin bile, Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri tarafından titizlikle denetlendiğini ve gözden kaçma olasılığına bile izin verilmediğini belirten YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon ayrıca son iki yılda dünya pazarını kaybetmemek için iç pazardaki maliyet artışlarına rağmen zararına satış yaptıklarını vurguladı ve şöyle konuştu:

Başmakçı yumurta İhalesi çıkmaya devam ediyor
“Yumurta sektörü olarak her bir yumurtanın üretimden tüketime kadar izlenebildiği bir takip sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde her yumurtanın hangi tavuktan geldiği dahi belirlenebiliyor. Eğer sektörümüzde hileli ürünler varsa bunlar tespit edilecek ve gereken işlemler yapılacaktır. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon: “Başarıya Düşen Gölge”..

Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin gün ve saat farketmeksizin sürekli denetimlerinden geçen sektörün yaşanan bu olay yüzünden gölgelenmesinden rahatsız olduklarını söyleyen İbrahim Afyon, denetim ekiplerinin sayısız analizleriyle halkın sağlıklı gıdaya erişimini sağladıklarını ve kendilerine yöneltilen bu tür eleştirileri hak etmediklerini belirtti.

YUM-BİR olarak konuyu çok sıkı takip edeceklerini vurgulayan İbrahim Afyon, “Sağlıklı geleceğinizi korku imparatorluğuna mağlup ettirmeyiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz