YUMURTA Üzerinde Kod ”3 ” Yazıyorsa..!

0
8

Mutfağınızdan eksik etmediğiniz yumurtanızın nereden geldiğine ve nasıl yetiştirildiğine önem veriyorsanız, üzerinde basılmış olan kod numaralarının anlamını bilmelisiniz.!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Yumurta Tebliği’ne göre yumurtaların üzerinde Takip Kodu yer almaktadır. Üzerinde kod bulunmayan yumurtaların satışı yasaklanmıştır

EĞER YUMURTANIZIN ÜZERİNDE BASILI OLAN Kod numarası ”0 ” ile başlıyorsa organik yetiştirilmiş demektir.

YUMURTA Üzerinde Kod ''3 '' Yazıyorsa..!

Kod numarası ”1” ile başlıyorsa ”Free Range” yani ”Serbest Dolaşan” tavuk ürünü yumurta,  ama ”2” ile başlıyorsa kümeste kafessiz yetiştirilen tavuk yumurtası, ”3” ile başlıyorsa kümeste kafeste yetiştirilen tavuk anlamına geliyor..

”0″ ile başlayan Yumurtalar; Organik Tavuk yumurtası demektir…

Yani Organik yetiştiricilik yapılan bir üretim ortamında, tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmadan üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem de tamamen organiktir.

”1″ ile başlayan Yumurtalar; Free Range yani Serbest Dolaşan Tavuk Yumurtası demektir. Tavuğun rahatça gezebileceği alan bulunan bir üretim ortamında yaşayan tavuklardan üretildiğini gösterir. Bu tavuklara GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur.

”2″ ile başlayan Yumurtalar; Kümeste Kafessiz yaşayan Tavuk yumurtası demektir. Yani, Kümeste Kafessiz Yetiştiricilik yapılan bir ortamda yaşayan tavuklardan üretildiğini gösterir. Bu ifadeden, kümes içinde de olsa dolaşabilen ve belirli bir alan içerisinde de olsa hareket edebilen tavukları anlayabiliriz. Bu tavuklarda da GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur.

”3″ ile başlayan Yumurtalar; Kafesli ortamlarda yaşayan tavuk yumurtası demektir. Bu ortamlarda yaşayan tavuklar kafeste büyürler, dolaşmazlar. Bu tavuklara da GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur. Piyasadaki en ucuz yumurtalar bu kodla başlayan yumurtalardır.

Özellikle açık pazarlarda satılan yumurtalarda üzerinde Takip Kodu bulunmayan ürünleri almamanız sağlığınız açısından önemlidir.

Bunun yanısıra, Organik adı altında satılan bir yumurta üzerinde 0 ile başlayan takip kodunu görmemeniz halinde bu yumurtanın Organik olduğundan şüphe edebilirsiniz.

Aynı şekilde Organik adı altında satılan bir yumurta üzerinde 0 haricinde 1,2,3 rakamları olması halinde de bu yumurtanın Organik yumurta olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Takip kodunun Yetiştirme metodu sonrasında TR ifadesiyle yumurtanın Menşei’nin Türkiye olduğunu ve hemen sonrasında da iki haneli kodlar halinde hangi ilde yetiştirildiğini İl Plaka kodu ile görebilirsiniz.

YUMURTA Üzerinde Kod ''3 '' Yazıyorsa..!

PİŞİRİRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER:

Bilindiği üzere Yumurtanın kokusu birçok kişinin şikayet ettiği noktalardandır.

Sıcaklık yumurtanın kokusunu artırır.

Yumurtayı doğrudan sıcak suda haşlamak yerine soğuk suya koyup yavaş yavaş ısıttığınız da yumurta daha az kokar. Aynı şekilde bulaşıklara sinmiş yumurta kokusunu da soğukla yıkayarak çıkarabilirsiniz.

Ayrıca sirke ve limon hem bulaşıklarınıza hem de bulaşık makinenize sinmiş olan yumurta kokusunu ortadan kaldırmakta  işe yaradığı ifade edilmekte..Pişirdikten sonra  birden fazla yumurtayı aynı anda soymak istemeniz halinde büyük bir kap-kavanozun üçte birine su doldurup yumurtaları içine koyup çalkalarsanız yumurtalar kabuklarından kolayca ayrılmış olurlar.

En önemli merak edilen konu ise yumurtamız bayatmı, tazemi sorusu..? Yumurtanın tazeliğini test etmenin en kolay yolu ise bir bardağa su doldurup yumurtayı içine atmak olarak ifade ediliyor..

Bunun sonucunda bardağın dibine batan yumurta taze, bardakta suyun üzerinde kalan yumurta ise bayattır deniliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz