Ana Sayfa Veterinerlik Oda,Dernek ve Birlik “Veteriner Hekimlik hizmetlerinde zamları biz yapmıyoruz” 

“Veteriner Hekimlik hizmetlerinde zamları biz yapmıyoruz” 

0
12088

VETERİNER HEKİMLİK

SAKARYA Veteriner Hekimler Odasından açıklama..

Veteriner Hekimlikte ZAM Sorunu..!

TOKER:”Veteriner Hekimlik hizmetlerindeki artışın en yüksek artış kalemi olduğu kamuoyuna açıklanmıştır. Kamuoyunda bu artışlardan veteriner hekimlerin sorumlu olduğu düşüncesi oluşmuştur.”

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan TOKER tarafından basın kuruluşlarına gönderilen yazılı açıklamada önemli bir konuya açıklık getirildi. İşte Toker’in o açıklaması:

“Açıklanan tarımsal girdi fiyat artışları endeksine göre bazı basın yayın organlarında Veteriner Hekimlik hizmetlerindeki artışın en yüksek artış kalemi olduğu kamuoyuna açıklanmıştır. Konuya hakim olmayan vatandaşlarımızda ise bu artışlardan veteriner hekimleri sorumlu olduğunu düşüncesi oluşmuştur."Veteriner Hekimlik hizmetlerinde zamları biz yapmıyoruz" 

Oysa ki tarımsal girdi fiyatları endeksi belirlenirken iki ana grup olarak tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksi ve tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksi olarak ayrı kalemlerde belirlenir. Veteriner Hekimlik hizmetlerinin de içinde olduğu tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yıllık artış %41,22 olarak açıklanmışken, diğer girdi maliyetlerini oluşturan alet, ekipman, makine ve yapı malzemeleri gibi tarımsal yatırıma destek sağlayan mal ve hizmetler endeksindeki artış %74,88 olarak açıklanmıştır ve bu artış oranı çok daha yüksektir.

Yine açıklanan endekste veteriner hekimlik hizmetleri kalemi altında belirlenen rakamı oluşturan girdiler ilaçlardaki fiyat artışları, ulaşım masrafları ve benzeri kalemlerdeki artışlardan da direk olarak etkilenen bir değerdir. Artış basında yer aldığı haliyle sadece Veteriner Hekimlerimizin verdiği hizmetlere dair olarak aldığı uygulama ücretlerinde bir artış olarak anlaşılmış fakat yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok farklı parametreden etkilenmektedir.

Yıllardır yetkililer  her ne kadar görmemezlikten gelse de veteriner hekimler verdikleri hizmet karşılığında tuttukları veresiye defterleri ile hayvancılık yapan üreticimizin en büyük finansal dayanaklarıdır.

Biz Veteriner Hekimler olarak ülke hayvancılığın sorunlarını sahada yaşayarak görüyor ve yetkilileri bir kez daha uyarmak istiyoruz.

Artan yem fiyatları ile üreticimiz kaliteli ucuz yem maddelerine ulaşamamakta bu yüzden ne yazık ki hayvanlar yeterli ve dengeli beslenememektedir. Bu durum hem hayvanlarda verim kaybına hem de çeşitli hastalıklara yol açmakta bu nedenle hayvanların daha fazla sağlık hizmetine muhtaç kalmasına kaçınılmaz olmaktadır.

"Veteriner Hekimlik hizmetlerinde zamları biz yapmıyoruz" 

Ayrıca hayvancılık politikalarımızdaki yanlış uygulamalar nedeniyle sürekli yurt dışından getirilen ithal hayvanlarla ülkemizde daha önce görülmeyen hayvan hastalıklarının görülmesi, geçtiğimiz yıl yaşadığımız ŞAP hastalığında da gördüğümüz gibi yeni varyantların ülkemizde görülmesi hayvanların daha sık sağlık hizmetine ve tedaviye ihtiyaç duymasına yol açmaktadır.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz birkaç neden bile tarımsal girdi fiyat artışları endeksinde veteriner hizmetlerindeki fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu gösterir niteliktedir.

Biz veteriner hekimler olarak bir kez daha Tarım ve Orman Bakanımıza ve tüm yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce ithalata dayalı hayvancılıktan vazgeçilmeli, yerli üreticilerimiz yeterli ve yerinde desteklerle desteklenerek hayvancılığa geri dönmesi sağlanmalı, yem maddelerinin üretimi arttırılmalı, üreticimizin ucuz ve kaliteli yeme ulaşması kolaylaştırılmalı, meralar yeniden ıslah edilmeli, ilaç fiyatlarındaki kontrolsüz artış incelenmeli ve yerli ilaç üretimi desteklenmelidir. Aksi takdirde bu artışların önüne geçilemeyecek ve durum yarın bugünkünden daha kötü olacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla.”kaynak:sakarya detayhaber.com”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz