Yapay et ve GDO fetvası!

0
5447

Diyanet’ten yapay et ve GDO fetvası!

Diyanet’in Müşavirine göre, yapay etteki üç problem!

Biyoteknoloji ürünü olarak laboratuvarda geliştirilen ve giderek yayılan yapay et ile GDO gıdalar konusunda Diyanet’ten farklı bir görüş geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Dr. Muhlis Akar, “Yapay etin 3 sebepten dini açıdan problemli olduğunu söyledik. GDO’lu gıdalara da hiçbir zaman helal ve tayyip gıda diyemeyiz” dedi.

Yapay et ve GDO fetvası!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından düzenlenen Organik Tarım Çalıştayı’nın açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Başkanlık Müşaviri Dr. Muhlis Akar, yapay et ve GDO’lu gıdaların dini açıdan durumunu açıkladı.

 

Yapay etteki üç problem!

Yapay ete üç sebepten helal ve tayyib gıda denemeyeceğini savunan Akar, şu açıklamaları yaptı:

“Yapay et, son zamanlarda tartışılan bir konu. Bu konu Başkanlığımıza, Din İşleri Yüksek Kurulumuza çok soruldu. Biz konuyu değerlendirdik. Üç sebepten dolayı bunun şu an için dini açıdan problemli olduğunu söyledik.

Bir, canlı bir hayvandan alınan yani helal bir kaynaktan bir sığırdan veya eti yenen bir hayvandan alınsa bile, ondan alınan bir parça Efendimiz A.S.’ın hadisine göre ‘Canlı bir hayvandan alınan bir parça meytedir, leş hükmündedir. Haramdır. Alınamaz.’ Bu yönden problemli. Helal değil.

İkinci olarak laboratuvarda besi yeri çok önemli. Siz helal kesim yaptınız, sonra da kök hücre aldınız diyelim. Besi yeri ortamı, onun besleneceği kaynağın da helal olması gerekiyor. Orada da problem var.

“Helal de, tayyip de olmaz”

Üçüncüsü diyelim ki helal kesim yapıldı. Kök hücre alındı. Besi yeri ortamı da uygun ve helal bir kaynakla beslediniz. Yapay et diye garip bir şey ortaya çıkardınız. Peki bu helal ve tayyib gıda olur mu, yine olmaz. Neden derseniz, çünkü fıtrata aykırı bir ürün ortaya koyuyorsunuz. Allahü Teala’nın koyduğu düzene aykırı bir şey yapıyorsunuz. Bunun kısa, orta ve uzun vadede insan sağlığı üzerinde nasıl bir etki yapacağını bilemiyorsunuz.”

“GDO’lu gıdalara helal ve tayyip gıda diyemeyiz”

GDO’lu gıdalar içinde durumun aynı olduğuna değinerek, henüz bir zararı ortaya çıkmamışsa dinen bir şeye haram denemeyeceğini ancak helal ve tayyib gıda da denemeyeceğini belirten Dr. Akar, “GDO’lu gıdalar helal midir haram mıdır, bu konu bize çok sorulduğu zaman, alanın uzmanı akademisyenlerle zaman zaman bir araya geldik. Çalıştaylar, istişareler yaptık. Orada GDO konusunda çok farklı değerlendirmeler gördük. Sonra da biz şöyle bir fetva çıkardık. Bir kere aktarılan gen haramsa, kesinlikle o GDO’lu gıda haramdır. Yani domuz geni olabilir, başka bir haram kaynak olabilir. Helal gen aktarılsa bile, helalle tayyibat farkına dikkat çekiyorum. Üretilen bir gıda kısa vadede insan sağlığına bir zararı yoksa, henüz bir zararı ortaya çıkmamışsa dinen bir şeye haram da diyemezsiniz. Haram demek için elinizde bir nas olması lazım. Ama tayyibat açısından bu problemli. Yani GDO’lu gıdalara hiçbir zaman helal ve tayyib gıda diyemeyiz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz