300 bin balıkçı kayıt dışı çalışıyor

0
24

SU ÜRÜNLERİ

Balıkçılık Çalışma Komitesi Başkanı Şahin Çakan:

300 bin balıkçı kayıt dışı çalışıyor

Yetiştirici ve üretici kesimiyle yaklaşık 1000 adet yardımcı destek personeli teknesi ve ülke genelinde 18 bin ruhsatlı balık teknesi ile çok sayıda hizmetler veren balıkçılık sektörü kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek istiyor..

300 bin balıkçı kayıt dışı çalışıyor

Türkiye genelinde kayıt dışı olarak çalışan 300 bine yakın balıkçı olduğu açıklandı. Balıkçıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıt edilebilmesi için devletten teşvik beklediklerini ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Balıkçılık Çalışma Komitesi Başkanı Şahin Çakan, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Işıkhan’ın Odamızı ziyaretinde konuyu kendisine ilettik. Sektörümüzün en önemli sorununun kısa sürede çözüme kavuşacağına inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de 18 bin ruhsatlı balık teknesi, çok sayıda yetiştirici ve üretici, yaklaşık 1000 adet yardımcı destek personeli teknesiyle hizmet veren balıkçılık sektörü kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan destek talep etti.

300 bin balıkçı kayıt dışı çalışıyor

 İŞVEREN CİDDİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Çakan tarafından yapılan açıklamalarda kayıtdışı çalışanların büyük vergi kaybına yol açtığına dikkat çekilirken, “Mevcut işleyişte, işveren ile gemide çalışan balıkçılar ortak pay ile çalıştıklarından kazancı aralarında bölüşüyor. İşveren her ne kadar gemide çalışan balıkçıları sigortalatmak istese de, çalışanlar sigorta bedelini yarı yarıya bölüşme konusunda isteksiz davranıyor” sözleri de yer aldı.

İzmir Balıkçılık Çalışma Komitesi Başkanı Şahin Çakan ayrıca,”Devletten aldıkları doğrudan ya da dolaylı desteklerin kesilmemesi adına SGK kaydı istemiyor. Bununla birlikte, her yıl ölümcül ya da kalıcı sakatlıklara sebep olan kazalar yaşanabiliyor. Bu da işvereni ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz