100 ülkeye balık ihracatımız var.

0
23

SUÜRÜNLERİ

9.Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayı yapıldı..

100 ülkeye balık ihracatımız var.

 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türk somonu ve balık çeşitlerinin dünyada aranır ürünler olduğunu belirterek, “Yaklaşık 100 ülkeye balık ihracatımız var.” dedi.

100 ülkeye balık ihracatımız var.

Antalya’da düzenlenen 9. Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayında 2023 yılı illerde balıkçılık faaliyetleri hakkında bilgiler verilirken 2024 yılında  balıkçılık ve su ürünleri sektörüne yön verecek çalışmalar değerlendirildi.

Tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’de balıkçılık ve su ürünleri sektörü giderek büyümeye devam ediyor. 2023 yılı su ürünlerinde Balıkesir’de 43 bin ton midye üretimi yapıldı.

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliğince Antalya’daki Belek Turizm Merkezi’nde düzenlenen ‘9. Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayına, 11 ülkeden aralarında mühendisler, birlik başkanları, Tarım ve Orman müdürlerinin de bulunduğu 800 sektör paydaşı katıldı.

 “Yetiştirdiğimiz balığın üçte ikisini ihraç ediyoruz”

100 ülkeye balık ihracatımız var.Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider açılışta yaptığı konuşmada, sürdürülebilirliğin her sektör için kritik öneme sahip olduğunu belirterek, su ürünlerinde de üretim planlamasına ihtiyaç olduğuna değindi.

Türkiye’nin, levrek üretiminde dünyada birinci, alabalıkta ise dünyada ikinci, Avrupa’da da birinci olduğuna dikkati çeken Gizligider, Türk somonunda da ciddi başarı sağlandığını aktardı.

Gizligider, 2002’de 97 milyon dolar olan su ürünleri ihracatının 2023’te 1,7 milyar doları aştığını vurgulayarak, “Türk somonu ve balık çeşitlerimiz dünyada aranır ürünler oldu. Yaklaşık 100 ülkeye balık ihracatımız var. Yetiştirdiğimiz balığın üçte ikisini ihraç ediyoruz. Çok daha fazla ihraç edebiliriz. Balık tüketiminde de üç katına ulaşmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay da sektörün her yıl büyüdüğünü, 2030’da ihracat hedeflerinin 5 milyar dolar olacağını ifade etti.

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Coşkun, doğayla çevreyi koruyarak kaliteli mal satmanın önemli olduğunu hatırlatarak, küresel iklim değişikliğinden sektörün etkilenmemesi için kapalı devre sistemler kurmak gerektiğini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz