İbrahim Yumaklı: Sertifikalı tohum üretimi 10 kat arttı

0
70

Yumaklı: Sertifikalı tohum üretimi 10 kat arttı

Bakan Yumaklı, Dünya Toprak Günü için yaptığı konuşmada, herhangi bir şekilde ata tohumunun kullanılması ya da yasaklanması ile alakalı bir yasağın söz konusu olmadığını belirterek ata tohumu çalışmalarını aktardı.

Ata tohumlarıyla ilgili zaman zaman çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Yumaklı konuşmasında  ata tohumlarımızın üretiminin veya sertifikalı, tescilli ata tohumlarının satışının yasaklanması diye bir şeyin olamadığını sözlerinde ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yeni geliştirilen “Bayraktar” isimli tohumun programda ekiminin gerçekleştirildiğini belirtti.İbrahim Yumaklı: Sertifikalı tohum üretimi 10 kat arttı

“21 yıl öncesine göre sertifikalı tohum üretiminin 10 kat arttı”

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, konuşmasında, 21 yıl öncesine göre sertifikalı tohum üretiminin 10 kat arttığını bildirdi, halihazırda 37 ata tohumunun tescillendiğini ve gen bankasında koruma altına alındığını, şu anda da araştırma enstitülerinde 313 ata tohumunun incelemesinin devam ettiğini şu sözlerle dile getirdi:

”Toprak olmazsa yaşam da olmaz. Tarım alanlarının amacı dışında kullanımının önüne geçilmesi için düzenlemeleri yaptık. Tarım alanları sadece tarımsal faaliyetler için kullanılmalı. Diğer yandan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek amacıyla da yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Yaklaşık 7 milyon hektar arazi toplulaştırması gerçekleştirdik. Yakın zamanda bu rakamı 9 milyon hektara çıkartacağız. Ayrıca şu ana kadar alanı 9,3 milyon hektara ulaşan 440 büyük ovayı tarımsal sit alanı olarak ilan ettik. Bu sayıyı 500’e çıkarma çalışmalarımız devam ediyor.”


“Sertifikalı tohum kullanımı zorunlu “

Daha sonraki aşamada ata tohumu olduğu tespit edilenlerin sertifikalandırılacağını dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, sertifikalı tohum kullanımının zorunlu hale getirildiğini aktararak spekülasyonlara şöyle yanıt verdi:
İbrahim Yumaklı: Sertifikalı tohum üretimi 10 kat arttı
“Ata tohumlarının kullanılması ya da satılmasıyla alakalı bir yasak kesinlikle söz konusu değil”

Ülkemizde kullanılan tohumlukların yüzde 97’si yurt içinde üretiliyor. Ayrıca 97 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Bunu yaparken yerel tohumlarımızı koruma altına alarak ıslah çalışmalarında kullanıyoruz. Bugüne kadar 37 ata tohumumuzu tescil ettirdik. Şu anda enstitülerimiz 313 yerel çeşidi inceliyor. Ata tohumu olup olmadığı uzun bir işlem ve gözlem sonucunda belirleniyor. Sonra bunların sertifikalandırması gerçekleştiriliyor. Ata tohumuyla ilgili zaman zaman yanlış haberler görüyoruz. Ata tohumlarımızın üretiminin veya sertifikalı, tescilli ata tohumlarımızın satışının yasaklanması diye bir şey de yok.
Herhangi bir şekilde ata tohumunun kullanılması ya da yasaklanması ile alakalı bir yasak söz konusu değildir. Eğer incelemesi tamamlanmış, tescil edilmiş ve sertifikası verilmiş bir tohum ise bununla ilgili herhangi bir yasak söz konusu değil.


“Çiftçilere yüzde 50 hibe desteği”

Toprağı korurken üretimi sürdürülebilir ve verimli şekilde artıracaklarını vurgulayan Yumaklı, toprakları su erozyonu ve çoraklaşmaya karşı korumak ve tasarruflu su kullanımını yaygınlaştırmak için çiftçilere verimli sulama sistemlerinin kullanımına yönelik yüzde 50 hibe desteği sağladıklarının altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz