Ana Sayfa Gıda-Tarım İstanbul tarım ürünleri ihracatında da ilk sırada

İstanbul tarım ürünleri ihracatında da ilk sırada

0
33

EKONOMİ

772,3 milyon dolarlık ihracatla,

İstanbul tarım ürünleri ihracatında da BİRİNCİ

772,3 milyon dolarlık ihracatla İstanbul, ocak ayında tarım sektörüne de imza atarak zirvede yer aldı. İstanbul’u İzmir, Gaziantep, Mersin ve Antalya izledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin tarım ihracatı ocak ayında yıllık bazda yüzde 9,3 artarak 3,1 milyar dolara çıktı. Tarım dış satımının toplam ihracat içindeki payı yüzde 18,2 oldu.

İSTANBUL tarım ihracatının yüzde 24,7’sini yapmış oldu.

Tarım ürünlerinin dünyanın dört bir yana ulaştırılmasında da İstanbul,başı çekti. Ocak ayında 7,2 milyar dolarlık dış satımla en fazla ihracat yapan il olan İstanbul, 772,3 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla da öne çıktı. Kent böylece Türkiye’nin toplam tarım ihracatının yüzde 24,7’sini yapmış oldu.

Daha sonra İstanbul’u 371,8 milyon dolarla İzmir, 316,1 milyon dolarla Gaziantep, 208,3 milyon dolarla Mersin, 113,6 milyon dolarla Antalya, 101,9 milyon dolarla Bursa, 92,9 milyon dolarla Ankara, 90,9 milyon dolarla Trabzon, 89,5 milyon dolarla Hatay ve 85,5 milyon dolarla Adana izledi.

EN FAZLA TALEP HUBUBAT ÜRÜNLERİNE

Tarım başlığında alt sektörlere bakıldığında, İstanbul’da en fazla ihracatı 300 milyon 73 bin dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü yaptı. 61,7 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller genel hayvancılık sektörü yüzde oranları olarak listede yer aldılar..

Tarım ihracatında öne çıkan diğer illere bakıldığında ise Gaziantep, Ankara ve Adana’da hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, Mersin Antalya ve Hatay’da yaş meyve ve sebze, İzmir’de ve Bursa’da mobilya kağıt ve orman ürünleri, Trabzon’da fındık ve mamulleri sektörleri başı çekti.

Ocak ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Gaziantep’ten 237,9 milyon dolarlık, Ankara’dan 43,8 milyon dolarlık, Adana’dan 37,6 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Bu dönemde, yaş meyve sebze sektörü Mersin’den 95,9 milyon dolarlık, Antalya’dan 73,7 milyon dolarlık, Hatay’dan 53,5 milyon dolarlık dış satım yaptı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz