Ukrayna’nın tahıl silolarına saldırı..

0
4280

DÜNYA

 

İnsansız hava araçlarıyla

Ukrayna’nın tahıl silolarına saldırı..Rusya’nın Ukrayna’nın Tuna Nehri üzerindeki liman kenti Reni’de tahıl silolarına insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlediği öğrenildi.


Rusya, Tahıl Anlaşması’ndan çekilmesinin ardından Ukrayna’ya yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırılarına devam ediyor. Odessa Valisi Oleh Kiper bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rus teröristler dün gece Odessa bölgesine İHA’larla 2 kez saldırdı” diyerek ana hedefin bölgenin güneyindeki liman ve tahıl altyapısı olduğunu sözlerine ekledi.
Ukrayna'nın tahıl silolarına saldırı..
Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ise dronların Reni limanını hedef aldığını belirtirken, saldırılarda herhangi bir can kaybının olmadığını açıkladı. Limandaki çalışmaların saldırı sonrasında aksamadan devam ettiği öğrenildi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, güneydeki Odessa ve Mykolaiv bölgeleri üzerinde 13 İHA’nın imha edildiği duyuruldu.

Rusya TUNA NEHRİNİ HEDEF ALIYOR

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin girişimiyle 22 Temmuz 2022 tarihinde Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması imzalanmıştı. İlk olarak 120 günlüğüne imzalanan anlaşma daha sonra 3 kez uzatılmıştı.
Ukrayna'nın tahıl silolarına saldırı..
Rusya, 17 Temmuz 2023 tarihinde sona eren anlaşmayı kendi gıda ürünlerinin satışı önündeki engellerin kaldırılmadığı gerekçesiyle uzatmama kararı almıştı. Ukrayna’nın da tahıl ihraç etmesini engellemek isteyen Rusya, güç kullanımını artırarak tahıl ihracatı için önemli bir yol olan Tuna Nehri çevresindeki Ukrayna limanlarını hedef almaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz