8.ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK KONGRESİ Kasım 2024’te..

0
34

8.ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ Muğla’da..

Marmaris – MUĞLA’da Grand Yazıcı Club Turban Otel’de
24 – 27 Kasım 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8.ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ sektör temsilcilerince heyecanla bekleniyor

8.ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK KONGRESİ Kasım 2024'te..

 

Davet

“8. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi”  24 – 27 Kasım 2024 tarihleri arasında Grand Yazıcı Club Turban Thermal Otel – Marmaris’ de düzenlenecektir.

Arıcılık, ülkemiz açısından stratejik öneme sahip bir sektördür. Sağlıklı ve donanımlı nesillerin yetiştirilmesinde eğitim kadar beslenme de büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle doğal bal üretmek, balımıza sahip çıkmak, arıcıların sorumluluk anlayışının bir gereğidir. Bu noktadan hareketle ülkemizin ve sektörümüzün en önemli ihracat kalemi olan çam balımızın tanıtımını yapmak adına, 2008 yılından bu yana iki yılda bir Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ni düzenlemekteyiz.

Kongremizin asıl amacı, arıcılarımızı dünya arıcılığıyla buluşturmak, gıda güvenliğini ve teknik bilgilerini arttırmak olduğu kadar balımızın tanıtımını yaparak dünya bal pazarında çam balımızın hak ettiği yeri almasını da sağlamaktır. Ayrıca kongremiz, sektör ile ilgili ulusal ve uluslararası çalışmaların ve gelişmelerin özel bir platformda izlenmesi ve tartışılmasına olanak sunmaktadır. 2008 yılında düzenlemeye başladığımız ve bu yıl 8. si düzenlenecek olan “Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” geldiğimiz bu noktada adından söz ettiren, dünyadaki arıcılık kongreleri arasında farklılık yaratan, sektörün tümünü kucaklayan, dünya markası bir kongre olmayı başarmıştır.

Kongre süresince sektörün uluslararası düzeyde tüm paydaşlarının buluşması, arıcılarımızın teorik bilgi edinmelerinin yanı sıra sektördeki yeni gelişmeleri takip edebilmesi ve uygulama ile ilgili konularda da deneyimlerini arttırmaları hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda 8. kongremiz Türkiye ve Dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunlarının, konusunda uzman, ulusal ve uluslararası bilim insanlarının ve arıcıların katılımı ile tartışılacağı ve fikir paylaşımına açık bir zemin hazırlayacaktır.

Katılımın ücretsiz olduğu kongremiz, katılımcı sayısı, stant sayısı, katılan yabancı ülke sayısı, katılan yabancı delege sayısı, yerli ve yabancı bildiri sayısı bakımından çok başarılı bir yükseliş trendi yakalamıştır. Böylelikle “Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi”, Apimondia Kongresinden sonra arıcılık esaslı, düzenli olarak organize edilen en kalabalık uluslararası katılımlı kongre olma yönünde emin adımlar ile ilerlemektedir.

Geçmiş yedi kongreden edindiğimiz deneyimlerle, bu kongremizde de öğleden önceki bölümde ana toplantı salonunda bilimsel konular sunulacak ve öğleden sonra ikinci bölümde, küçük salonlarda aynı anda farklı konular interaktif şekilde tartışılacaktır. Uluslararası düzeyde tüm katılımcıların buluşmaları ve fikir paylaşımları sağlanacaktır.

2014 yılındaki kongrede başlatılan ”Sektör Konuşuyor ve Üretici Konuşuyor“ panelleri 2 ayrı günde TAB ve APIMONDIA kontrolünde bu kongrede yine uzmanlar tarafından yönetilecektir.

Ülkemizde üretilen balımızı dünyaya tanıtmak ve diğer ülkelerde üretilen balların tarafımızca tanınması amacıyla, konusunda uzman yabancı jüri başkanı, jüri üyeleri ve uluslararası kriterler gözetilerek yapılan bir değerlendirme sürecinde bal yarışması düzenlenecektir. Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların ürünlerini ve çalışmalarını tanıtabilecekleri stantların açılması için kapalı ve açık sergi alanı oluşturulacaktır.

Uluslararası katılımlı özellikle ticari bağlantı yapmak isteyen stant katılımcısı ve/veya stant almadan katılan firma yetkililerini öncelikle bölge işletmecisi ile buluşturmak, uzun soluklu ve kalıcı ticari bağlantılar başlatılabilmesine vesile olmak kongrenin en önemli sorumluluklarından biridir.

Düzenlenmeye başlandığı 2008 yılı ile 2022 yılında düzenlenen son kongre verileri incelendiğinde, katılımcı sayısı, katılımcı ülke sayısı ve stant sayısı çok başarılı artış göstermiş olup 2024 yılında düzenlenecek 8. Kongremizde yükseliş grafiğinin daha hızlı bir ivme kazanması için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

Ülkemiz ve Dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları ile çözüm yollarının tartışılacağı, Muğla çam balının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılacağı, 24-27 Kasım 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan “8. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” ne destek vermenizden ve katılımınızdan mutluluk duyacağımızı bildirir, saygılar sunarız.

Düzenleme Kurulu adına
Ziya ŞAHİN
Kongre Başkanı
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Bşk.

Kongre Onursal Başkanı

İdris AKBIYIK
Muğla Valisi

Kongre Başkanları

Prof. Dr. Turhan KAÇAR
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü

Ziya ŞAHİN
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Düzenleme Kurulu

Veli TÜRK
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı

Prof. Dr. Mustafa AVCI
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Prof. Dr. Mehmet KORKMAZ
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Prof. Dr. Mehmet Emin DURU
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Mustafa AKISKALI
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü

Dr. Ali KORKMAZ
Kongre Basın Yayın ve Tanıtım

Yıldırım YILDIRIM
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği

Yaşar KARAYİĞİT
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği

Yasin KIRGIZ
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği

Ayşe ŞİMŞEK
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği

Yasin SAĞLIK
TAB Medya İletişim Sorumlusu

Gamze KOZANLI
TAB Gıda Mühendisi

Dr. Öğr. Üyesi Selçuk KÜÇÜKAYDIN
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Dr. Öğr. Üyesi Şükran OĞUZOĞLU
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz