BESD-BİR’DE Naci Kaplan DEVAM..

0
12100
BESD-BİR Başkanlığına yeniden Naci Kaplan seçildi

BESD-BİR’DE Naci Kaplan DEVAM..

Ankara’da gerçekleştirilen Genel Kurulda BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin belirlendiği toplantıda Naci Kaplan yeniden başkan seçildi.


BESD-BİR'DE Naci Kaplan DEVAM..Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR)  20. Olağan Genel Kurul Toplantısı geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirildi. Yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda Naci Kaplan yeniden başkan seçildi.


Türkiye’de 19 üye firmayla beyaz et sektörünü temsil eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz günlerde  Ankara’da derneğin toplantı salonunda yeterli katılım sayısıyla yapıldı. Yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda Naci Kaplan ikinci kez başkan seçildi. Derneğin 20. olağan genel kurul toplantısında yapılan seçim sonucuna göre; Başkan Yardımcısı Faik Üçer, Sayman üye Cüneyt Özkurt oldu. Dr. Sait Koca ve Burak Özkan yönetim kurulu üyeleri olarak belirlendi.
 
Türkiye beyaz et sektörü 2023 yılında 2,4 milyon tona yakın üretim yaptı

Genel kurul toplantısı açılış konuşmasında dünya ve ülke beyaz et sektörünün değerlendirmesini yapan BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan, “BESD-BİR, yıllık cirosu yaklaşık 5,5 milyar dolar olan, 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ve dolaylı olarak 3 milyon kişinin geçimine katkı sağlayan Türkiye beyaz et sektörünü 31 yıldır başarıyla temsil etmektedir.  Türkiye 2,4 milyon tona yakın üretimi ve 500 bin ton a yakın ihracatı ile beyaz et üretiminde Dünyada 10’uncu, ihracatta ise 7’inci sıradadır” dedi.

 
“90’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz”

Türkiye beyaz et sektörünün bugün 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden BESD – BİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan, “Ülkemizde kişi başı beyaz et tüketimi 20 kg civarında, dünyada ise kişi başı tüketim ortalamasından yukarıda olsa da 35-45 kg olan gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmak için Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliğinde daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz