Ercan ÖDÜL:Daha kaç veteriner hekim saldırıya uğrayacak, katledilecektir?

0
3535

“Ülkemizde ne yazık ki sıklıkla bir veteriner hekimin daha görevini icra etmeye çalışırken saldırıya uğradığını, darp edildiğini, yaralandığını, hatta katledildiğini üzülerek takip ediyoruz. Sebebi her ne olursa olsun çalıştığı tüm alanlarda kamu yararı gözeterek halk sağlığını korumak için çetin ve zor şartlarda mesleğini icra etmeyen çalışan veteriner hekimler tekrar tekrar şiddet ve dehşete maruz kalırken, yasalardan kaynaklanan boşluklar bu tür olayların faillerini daha da cesaretlendirmektedir.

Ercan ÖDÜL:Daha kaç veteriner hekim saldırıya uğrayacak, katledilecektir?
Vatandaşlarımızın sağlıklı gıda tüketiminin güvencesi olmak üzere tek amacı görevini yerine getirmek olan veteriner hekimler bir kez daha şiddete maruz kaldı.
12/09/2022 Pazartesi günü Kırklareli İl Merkezinde faaliyet gösteren bir kesimhanede yasal denetim görevini yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli veteriner hekimler tarafından yapılan denetimde mevzuata aykırı olarak kesim yapıldığı tespit edilmiş, durumu tutanak altına almış ve tüketilmesi halk sağlığı için tehlike arz eden ve mevzuata göre imha edilmesi gereken etlerin imha prosedürünü başlatmıştır. Bu esnada bazı kimseler tarafından tehdit ve hakaretlere maruz kalan meslektaşlarımız buna rağmen görevlerini yerine getirmiş ve durumu kolluk kuvvetlerine de bildirmek suretiyle adli süreç başlatılmıştır.
Geçtiğimiz Nisan ayında Yozgat Sorgun ilçesinde kesimhanedeki görevi esnasında, gıda güvenliğine aykırı teklifi reddetmesi üzerine uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden meslektaşımız Veteriner Hekim Volkan Lale’yi de bu vesile ile saygıyla anmak isteriz.
Yeter artık!
Daha kaç veteriner hekim saldırıya uğrayacak, katledilecektir?
Ercan ÖDÜL:Daha kaç veteriner hekim saldırıya uğrayacak, katledilecektir?
Kaç ailenin daha ocağına ateş düşecektir?
Yapılan bu saldırılar ile yasal ve vicdani görevini yerine getiren meslektaşlarımıza  saldırıların kamuoyunda sıradanlaştırılması, adeta normalleştirilmesi biz veteriner hekimlik camiası tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir.
Ne yazık ki ülkemizde tıp bilimi beşeri tıbba, hekimlik mesleği de beşeri hekimliğe indirgendiği önermesi ile karşı karşıyayız. Bunun doğru bir önerme olmadığı, tıbbın insan ve hayvan organizmasına dair genel bir kavram olduğu, insan sağlığı ile hayvan sağlığının iç içe geçmiş bir bütün olduğu, ayrı ayrı ele alınamayacağı, veteriner tıbbının alanı olan hayvan sağlığı ve gıda güvenliği disiplinlerinin doğrudan insan sağlığı için var olduğu, “SAĞLIKTA TEK ÇATI” yaklaşımı benimsenmedikçe kamusal sağlık uygulamalarının uyum içinde yürümesinin mümkün olmadığı, insan ve toplum sağlığını korumak amacıyla mesleki faaliyet yürüten veteriner hekimlere yönelik saldırıların da beşeri hekimlerde olduğu gibi “SAĞLIKTA ŞİDDET” yasası olarak bilinen kapsamda değerlendirilmesi gerektiği gerçeğini her fırsatta dile getiriyoruz.
Yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu tür olayların artık son bulmasını diliyor, telafisi mümkün olmayan yeni saldırılar, kayıplar yaşanmadan ve denetim uygulamalarının amacına uygun ve güven içinde yapılmasını tesis edecek şekilde mezbaha denetimleri esnasında denetim görevlilerine kolluk personelinin eşlik etmesini yetkililerden talep ediyoruz. ”Adaletin en kötüsü geç tecelli edendir” genel kabuluyle bu tür olayların faillerinin de ivedilikle en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.
Ercan ÖDÜL
Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz