KÖPEKLERDE 13, KEDİLERDE 3 KAN GRUBU VAR..Biliyor muydunuz..?

0
10122

Geçtiğimiz günlerde mail postama düşen bir bülten oldukça alakamı çekti.

Bende bir hayvan sever olarak sahiplik yaptığım hayvanımın bugüne kadar hiç kan grubunu merak etmemiş olduğumun  farkına böylece varmış oldum.

Tarafıma gönderilen bülteni olduğu gibi size aktarırken; bazılarımızın benim durumumda olduğuna inanıyorum ve işte hayvanlarımızın kan grubuyla ilgili merak ettiklerimiz:

Evcil hayvanınızın kan grubunu biliyor musunuz?

Tıpkı insanlar gibi, köpekler ve kediler de çeşitli hastalıklardan veya travmatik olaylardan kurtulmak için kan nakline ihtiyaç duyar. Evcil hayvanınızın kan grubunu bilmek, acil kan gereksinimi olduğunda, sizin ya da başkasının evcil hayvanının hayatını kurtarabilir. Peki evcil hayvanınızın kan grubunu biliyor musunuz?

KÖPEKLERDE 13, KEDİLERDE 3 KAN GRUBU VAR

Hosptall Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Dr. Ebru Akbaş, evcil hayvanınızın kan grubunu öğrenme ve kan grubu prosedürleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Köpeklerde 13, kedilerde 3 kan grubu tanımlanmıştır. Köpeklerde DEA 1.1 ve DEA12 faktörleri bakımından pozitif ve negatif olarak; kedilerde A, B, AB grubu olarak isimlendirilmiştir.

Kan nakli akut kan kayıplarında, anemilerde, sistemik hastalıklarda acil ihtiyaç duyulabilmektedir. Evcil hayvanınızın kan grubunu bilmeniz acil durumlarda müdahale yapılırken hayat kurtarıcı öneme sahiptir.

Kan nakli sırasında aynı grup kan tercih edilse de uygun donör bulunamadığı durumlarda AB tipi kediler, A ve B grup kedilerden kan alabilirler. Ancak A ve B grubuna sahip kediler kendi kan gruplarından kan almalıdırlar.

Acil bir durumda, hızlı test kitleri ile hastanın ve donörün kan grupları belirlenerek kan nakli yapılmaktadır.

KAN BANKASI VAR, BAĞIŞÇI YOK

Ülkemizde ilk hayvan kan bankası İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı bünyesinde açılmış ancak sonrasında yeterince bağışçı bulunamadığı için hizmet verememektedir.

 

Kan bağışına ihtiyaç duyulduğu zamanlar hastanın yakın çevresinden veya daha önce kan grupları belirlenmiş donörlerle iletişime geçerek hastamıza kan nakli uygulanmaktadır.”

 

Kedi kan grupları hakkında hakemli dergilerde bilimsel yayınları bulunan Dr. Ebru Akbaş, evcil hayvanınızın kan grubunu sağlıklı iken belirlemenizin önemini ısrarla vurguluyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz